Halle (Saale) auringonlasku Francesco Carovillano Halle (Saale) auringonlasku Francesco Carovillano

ROPAX – Pääsiäisristeily Halleen ja Wittenbergiin 23.3.2027

Hinta alk.
Lähtöpäivä 23.3.2027
Matkan kesto 5 yötä
Matkan tyyppi ROPAX-risteilyt

Reitti

Helsinki Travemünde Hampuri Halle/Leipzig Halle Wittenberg Ferropolis Halle/Eisleben Hampuri Travemünde Helsinki

Pääsiäismatka Saksan musiikkihistoriaan ja Lutherin jalanjäljille

Wittenbergin vanhassakaupungissa kuljet samoilla seuduilla, joilla Martti Luther eli ja työskenteli 1500-luvulla. Kirkot, aukiot ja vanhat rakennukset palauttavat aikaan, jolloin kaupungista tuli yhden Euroopan historian merkittävän murroksen keskus. Lutherin ajatukset levisivät täältä laajalle ja vaikuttivat kirkon lisäksi koulutukseen, kieleen ja yhteiskuntaan.

Pääsiäisen aikaan tehtävä Ropax-matka vie Saksan uskonpuhdistuksen ja musiikkihistorian maisemiin. Matkan ainutlaatuinen kohokohta on Bachin Matteus-passio Leipzigissa – 300 vuotta teoksen ensiesityksen jälkeen samassa kaupungissa, jossa se aikanaan ensi kertaa kuultiin. Matkan varrella kuljemme Lutherin jalanjäljillä Wittenbergissä, majoitutaan Hallessa ja piipahdetaan erikoisessa  ”rautakaupunki” Ferropoliksessa. Merimatka Saksaan ja takaisin mukavasti laivalla on sopivasti rauhoittavaa aikaa, jota vietetään hyvän ruoan ja laivan palvelujen äärellä.

 

Matkanjohtajasi🧭 tarkentuu lähempänä

 

Tarinat eivät synny sattumalta – kolme syytä lähteä tälle matkalle

  1. Matteus-passio historiallisessa ympäristössään
    Bachin Matteus-passio liittyy vahvasti Leipzigiin ja Tuomaskirkkoon. Pääsiäisen aika ja teoksen 300-vuotisjuhlavuosi antavat konsertille historiallisen yhteyden, joka tekee tästä konserttikokemuksesta erityisen.
  2. Reformaation historia
    Martti Lutherin elämä ja uskonpuhdistuksen tapahtumat kuuluvat Keski-Saksan kaupunkien historiaan. Kun aiheeseen tutustutaan alkuperäisillä tapahtumapaikoilla, tutut historian tapahtumat yhdistyvät rakennuksiin ja kaupunkiympäristöön, joissa Luther eli ja työskenteli.
  3. Saksaan pääsee suoraan Helsingistä laivalla
    Matka alkaa ja päättyy Vuosaaren satamaan. Saksan sisäiset kuljetukset, hotellit sekä yhteistä ohjelmaa sisältyy kokonaisuuteen. Päivät Itämerellä tuovat retkipäivien ympärille aikaa aterioille, laivan palveluille ja levolle.

 

Kristinan vastuullisuusteko on taimiteko

Lähtemällä tälle matkalle kasvatat Suomeen uutta metsää ja työllistät suomalaisia nuoria. Lue lisää vastuullisuusteosta.

Matkaohjelma

KC kartta www lev 1200px ROPAX Paasiaisristeily Halleen ja Wittenbergiin 23 03 2027

Hintaan sisältyvät ateriat on merkitty matkaohjelmaan (A=aamiainen, B=brunssi, L= lounas, P=päivällinen)

Tiistai 23.3. Helsinki (Suomi) laiva lähtee klo 15.00 (P)

Matka alkaa Helsingin Vuosaaren satamasta, josta laiva suuntaa kohti Saksaa ja Travemündea. Laivamatkailussa on oma viehätyksensä: Itämeren maisemat ja kiireetön tunnelma tarjoavat mukavan alun matkalle. Illallinen nautitaan laivalla, ja siihen sisältyvät myös ruokajuomat. Sen jälkeen iltaa voi viettää omaan tahtiin laivan palveluista nauttien.

Vinkki: Käy kannella ennen illallista seuraamassa saariston ja Suomenlahden vaihtuvia maisemia – maaliskuisella merellä valo ja horisontti voivat tarjota hienoja valokuvaushetkiä.

Keskiviikko 24.3. Päivä merellä, Travemünde (Saksa) tulo klo 21.00, Hampuri (A,L,P)

Päivä vietetään merellä matkalla kohti Pohjois-Saksaa. Kiireettömään päivään kuuluvat aamiainen, lounas ja illallinen (ei sis. ruokajuomia), ja aikaa jää myös laivan palveluille ja rentoutumiseen. Laiva saapuu illalla Travemündeen, joka on Lyypekin historiallinen satamakaupunginosa Itämeren rannalla. Maihinnousun jälkeen matka jatkuu bussilla Hampuriin (ajoaika n. 2h), jossa majoitutaan 4* Holiday Inn Express Hamburg South -hotelliin tai vastaavaan.

Vinkki: Siirrä kello Saksan aikaan maihinnousun jälkeen – Saksan aika on tunnin Suomea jäljessä.

Torstai 25.3. Hampuri, Halle/Leipzig, Halle (A,P)

Aamiaisen jälkeen matka jatkuu Hampurista Halleen, yli 1 200 vuotta vanhaan Saalejoen varrella sijaitsevaan kaupunkiin (ajoaika n.3,5h). Historiallinen keskusta säästyi sodan tuhoilta verrattain hyvin, ja kaupungin vanha vauraus rakentui suolakaupan ympärille. Nykyisin Halle on eloisa yliopisto- ja kulttuurikaupunki. Iltapäivällä voit valita kahdesta ohjelmavaihtoehdosta. Voit osallistua Hallen opastetulle kävelykierrokselle ja vierailla katedraalissa, tai lähteä lisämaksulliselle retkelle Leipzigiin. Tälläe retkellä kuulemme Johann Sebastian Bachin Matteus-passion historiallisessa Leipzigin Tuomaskirkossa, jossa teos sai ensiesityksensä vuonna 1727.

Vinkki: Makean ystävän kannattaa etsiä tuliaiseksi Halloren-suklaapalloja. Hallessa valmistettavat Halloren Kugeln -suklaat kuuluvat kaupungin tunnetuimpiin herkkuihin ja sopivat helposti matkalaukkuun.

  • Lisämaksullinen retki: Johann Sebastian Bachin Matteus-passio -konsertti Leipzigin Tuomaskirkossa ja illallinen (n. 6,5h).
    Tämän länsimaisen musiikin historian suurimpiin mestariteoksiin lukeutuvan teoksen esittävät maailmankuulu Leipzigin Gewandhaus-orkesteri ja Thomanerchor Leipzig -poikakuoro. Kuoron perinteet ulottuvat yli 800 vuoden taakse, ja Johann Sebastian Bach itse johti sitä toimiessaan Leipzigin Tuomaskirkon kanttorina. Juhlakonsertilla kunnioitetaan Johann Sebastian Bachin Matteus-passion (BWV 244) ensiesityksen 300-vuotisjuhlaa.
  • Matkan hintaan sisältyvä retki: Opastettu kävelykierros Hallessa ja tutustuminen katedraaliin, illallinen (n. 4h).

Perjantai 26.3. Halle, Wittenberg, Ferropolis, Halle (A,L,P)

Päivän aikana kuulemme lisää uskonpuhdistuksen historiasta ja tutustumme vaikuttaviin teollisuusmaisemiin. Wittenbergiin saapumisen jälkeen (ajoaika n. 1,5h)  seurataan Martti Lutherin jalanjälkiä kaupungissa, jossa hän työskenteli teologian professorina ja julkaisi kuuluisat 95 teesiään vuonna 1517. LUTHER 1517 -panoraamateos vie keskelle uskonpuhdistuksen ajan kaupunkielämää, minkä jälkeen opastettu kävely syventää historiallista näkökulmaa. Lounaan jälkeen matka jatkuu Ferropolikseen (ajoaika n. 30min), entiselle ruskohiilen avolouhosalueelle. Valtavat kaivoskoneet muodostavat Gremminer See -järven rannalle lähes epätodellisen ”Rautakaupungin”. Illaksi palataan Halleen yhteiselle illalliselle.

Vinkki: Ferropoliksessa kannattaa ottaa kamera esiin – jättimäisten teollisuuskoneiden ja järvimaiseman yhdistelmä tarjoaa poikkeuksellisen vaikuttavia kuvakulmia.

  • Matkan hintaan sisältyvä retki: Vierailu panoraamanäyttelyssä LUTHER1517 ja opastettu kiertokävely Martti Lutherin jalanjäljissä (n. 3,5h)
  • Matkan hintaan sisältyvä retki: Opastettu kiertokävely Ferropoliksen ”Rautakaupungissa” (n. 2h)

Lauantai 27.3. Halle, Eisleben, Hampuri, Travemünde (A,P)

Aamiaisen jälkeen suunnataan kohti Pohjois-Saksaa tutustumaan Lutherstadt Eislebeniin (ajoaika n. 1h), pieneen historialliseen kaivoskaupunkiin, jossa Martti Luther syntyi ja kuoli. Hänen elämäänsä liittyvät kohteet kuuluvat kaupungin tärkeimpiin nähtävyyksiin, ja opastetulla kävelyllä vieraillaan Lutherin syntymäkodissa sekä hänen viimeisessä asuinpaikassaan. Matka jatkuu Hampuriin (ajoaika n. 4,5h), jossa nautitaan yhteinen illallinen ennen viimeistä ajo-osuutta Travemünden satamaan (ajoaika n. 1,5h). Myöhemmin illalla noustaan Helsinkiin lähtevään laivaan.

Vinkki: Eislebenin retki täydentää hienosti edellisen päivän Wittenberg-vierailua ja antaa kokonaisemman kuvan Lutherin elämästä sekä reformaation vaiheista Sachsen-Anhaltissa.

  • Matkan hintaan sisältyvä retki: Eisleben opastettu kiertokävely ja vierailu Lutherin syntymäkodissa (n. 3h)

Sunnuntai 28.3. Päivä merellä (A,L,P)

Laiva lähtee Travemündestä kohti Helsinkiä aamuyöllä. Päivä vietetään merellä, jonka aikana tarjoillaan aamupala, lounas sekä illallinen ruokajuomineen. Matkanjohtaja järjestää päivän aikana ohjelmaa ja viihdettä.

Maanantai 29.3. Helsinki (Suomi), saapuminen klo 11.00 (A)

Aamiainen laivalla, saapuminen Helsinkiin Vuosaaren satamaan klo 11.00, maihinnousu.

 

Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Hintatiedot

Hinnat € / hlö

Hytti 2 hlö 1 hlö
Junior suite 2 135 2 515
LUX -ulkohytti parivuoteella 1 985 2 215
A-luokka ulkohytti (parivuoteella) 1 890 2 075
A-luokka ulkohytti (erilliset vuoteet) 1 745 1 975
B-luokka 1 595 1 840
Lisämaksullinen retki
25.3. Matteus Passio -esitys (3 h, kat. 2) & illallinen Leipzigissä 89 €
25.3. Matteus Passio -esitys (3 h, kat. 3) & illallinen Leipzigissä 75 €

Hintaan sisältyy

  • Kuljetukset:
    • Bussikuljetukset Saksassa
    • Muut matkaohjelmassa mainitut kuljetukset
  • Hotelli:
    • Green sign logo1 yö 4* Holiday Inn Express Hamburg South
    • 1 yö 4* Dorint Hotel Charlottenhof Halle
  • Ruokailut maissa:
    • Hotelliaamiaiset 2 kpl
    • Päivällinen 2 kpl
  • Laivamatka:
    • Laivamatkat Helsinki – Travemünde, Travemünde – Helsinki Star-luokan aluksella valitussa hyttiluokassa
    • Ruokailut laivalla (aamupala, lounas, päivällinen)
    • Laivan kuntosalin ja saunan käyttö
    • Viihdeohjelma laivalla
  • Retket, sisäänpääsyt:
    • Ohjelman mukaiset vierailukohteet
  • Muut maksut:
    • Matkustaja- ja satamamaksut
    • Muut viranomaismaksut
  • Kristinan matkanjohtajan palvelut:
    • Mukana koko matkan ajan Helsingistä lähtien
    • Vastaa käytännön matkajärjestelyistä
    • Tulkkaa Kristina -retket suomeksi
    • Matkanjohtaja on Kristinan edustaja matkalla

Hintaan ei sisälly

  • Matteus Passio -esitys
  • Henkilökohtainen matkavakuutus
  • Muut ruoat, juomat ja henkilökohtaiset kulut matkan aikana

 

Pidätämme oikeuden muutoksiin.

ROPAX-laivat Finnlines

ROPAX-laivat Finnlines

Modernit, vuonna 2006 ja 2007 valmistuneet ja vuoden 2025 aikana yleisiltä tiloiltaan uudistetut Star-luokan alukset liikennöivät Helsingin ja Travemünden välillä. Aluksia kutsutaan ROPAX-laivoiksi, joka on kansainvälinen termi matkustaja-rahtilaivoille, joissa matkustajille on miellyttävät tilat niin majoittumiseen, ruokailuun kuin ajanviettoon ja alemmilla kansilla kuljetetaan rahtia pääsääntöisesti perävaunuissa ja rekkoina. Mukaan laivaan otetaan myös henkilö- ja linja-autoja. Matkustajamäärä Suomen ja Saksan välisissä Finnlinesin Star-luokan ROPAX laivoissa on max. 550. Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on pääosin suomalaista.

Katso video:

Palvelut

Kaikki Star-luokan alusten palvelut sijaitsevat kätevästi kannella 11. Laivan maukkaat ateriat nautitaan buffet-pöydästä aluksen avarassa ja valoisassa Mare Balticum keularavintolassa. Makumaailma rakentuu niin saksalaisen kuin suomalaisen keittiön suosikkeihin. Valikoima on runsas, josta löytyy vaihtoehtoja moneen makuun.

Bar Navigaressa nautitaan illasta maittavien juomien ja Kristina-ohjelmien parissa. Myös Star Café & Vista Lounge ovat matkustajien käytössä aluksen peräosassa, josta avautuu käynti myös peräkannelle, Terrazzolle. Sekä naisille että miehillä on omat saunaosastot porealtaineen. Hieroja sijaitsee saunaosaston vieressä. Laivalla on myös hyvin varustettu myymälä, Sailor’s Shop, jonka tarjonnassa on mm. makeisia, matkamuistoja, tekstiilejä, alkoholijuomia, pientä purtavaa, kosmetiikkaa ja koruja. Lapsille ja nuorille löytyvät upeat tilat viihtymiseen ja Gymstick Gym -liikuntatilan isoista ikkunoista kelpaa katsella avaraa merinäköalaa. Kuntoilulaitteiden käyttö on saunatilojen tapaan maksutta kaikkien matkustajien saatavilla.

Suihkut ja poreallas ROPAX c Finnlines Saunahuone ROPAX c Finnlines

 

Majoitus

Star-luokan laivoissa on 201 hyttiä, jotka sijaitsevat kansilla 7, 8 ja 9. Kaikissa hyteissä on WC/suihku,  TV. Ylempien hyttiluokkien varustukseen kuuluvat lisäksi minibaarin antimet sekä rasiallinen suklaakonvehteja.

Hyttikuvat ovat viitteellisiä.

Ikkunallinen Owner’s Suite
Ikkunallinen LUX-hytti
Ikkunallinen A-luokan parivuoteellinen hytti
Ikkunallinen A-luokan hytti
Sisähytti, B-luokka

Hyvä tietää

Esteettömyys

Finnlinesin Star-luokan ovat esteettömyyden kannalta varsin hyvin soveltuvia myös liikuntarajoitteiselle matkustajalle. Laivoilla on esteettömiä A3D-ulkohyttejä kannella 9 ja nämä esteettömät hytit sijaitsevat hissien läheisyydessä. Hytti on 16 m² ja tarkoitettu enintään kolmelle hengelle, ja varusteluna on kaksi alavuodetta, yksi ylävuode sekä oma suihku/WC. Jos mukaan tulee apuvälineitä (rollaattori tms) on ne aina säilytettävä hytin sisäpuolella. On hyvä huomioida, että matkalla on pystyttävä nousemaan esim. bussin portaita sekä huolehtimaan omista matkatavoistaan.

Risteilyohjelma

Tarkempi ohjelma jaetaan matkan alussa. ROPAX-aluksien tapaan laivalla ei ole viihderavintoloita. Ohjelmallisten Ropax-risteilyjen laivamatkojen aikana Kristina-matkanjohtaja järjestää viihde- ja asiaohjelmaa.

Laivan maksuvälineet

Maksut suoritetaan ostosten yhteydessä. Maksuvälineinä käyvät käteisen lisäksi seuraavat luotto- tai pankkikortit: American Express, Eurocard, Maestro, MasterCard, V PAY, Visa, Visa Debit ja Visa Electron.

Pukeutuminen Ropax-risteilyillä

Rento ja mukava vaatetus säätilan huomioiden. Saksan retkipäiviä varten suosittelemme ottamaan mukaan hyvät kävelykengät.

Internet ja matkapuhelut laivalla

Laivalla toimii lisämaksullinen Wi-Fi verkko. Voit valita kolmesta eri Wi-Fi -paketista, jotka ovat aikasidonnaisia ja soveltuvat netissä surffaamiseen ja esim. sosiaalisen median käyttöön. Ostetun paketin aika alkaa käymään heti kun olet aktivoinut Wi-Fi-yhteyden. Aikaa ei voi katkaista/jaksottaa. Wi-Fi-yhteys on tarkoitettu pääasiassa internetin selaamiseen, sähköpostien lukemiseen ja lähettämiseen ja muuhun vastaavaan käyttöön ja se toimii hyteissä sekä kaikissa yleisissä tiloissa pois lukien ulkokannen 12. Palvelua ei ole tarkoitettu videoiden, elokuvien tai musiikin suoratoistoon/lataamiseen. Lisätiedot laivalla. Matkapuhelimet toimivat merimatkan aikana satelliitin välityksellä ja puhelut ovat maissa puhuttuja puheluita kalliimpia. Hinnat saat oman matkapuhelinliittymäsi palveluntarjoajalta.

Myymälä

Myymälästä (kansi 11) voit ostaa matkamuistoja, virvokkeita, kosmetiikkaa ja alkoholijuomia edulliseen merihintaan. Myymälän aukioloajat löytyvät päiväohjelmasta.

Tupakointi laivalla

Hytit, hyttikäytävät ja oleskelutilat ovat savuttomia. Tupakointi tai sähkötupakan poltto on sallittu ainoastaan siihen tarkoitetuissa, erikseen merkityissä paikoissa. Savukkeita on myynnissä Bar Navigaressa.

 

Tekniset tiedot ja laivakartta

Tyyppi: ro-ro/matkustaja
Rakennusvuosi 2006, 2007. Yleisten tilojen uudistus 2016.
Rakennuspaikka Ancona
DWT 9653 t
Pituus 218,8 m
Leveys 30,5 m
Syväys 7,0 m
Nopeus 25 solmua
Kaistametrejä 4216 m


Matkustajia 554
Hyttejä 201
Jääluokka 1A Super
Vakaajat: kyllä

Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on suomalaista.

Huomioitavaa

  • Tälle matkalle tarvitaan passi tai poliisin myöntämä kuvallinen henkilökortti. Ajokortti ja KELA-kortti eivät ole matkustusasiakirjoja. Lapsella on oltava oma passi tai henkilökortti. Tarkista ajoissa, että passisi/henkilökorttisi on ehjä ja riittävän kauan voimassa.
  • Tälle yhteismatkalle sisältyy valikoima retkiä ja osa on lisämaksullisia, ennakkoon varattavia retkiä. Retket tehdään yhdessä matkanjohtajan ja paikallisoppaan kanssa ja tulkataan suomeksi.
  • Vinkit on laadittu inspiraatioksi ja omatoimista tutustumista varten. Ne eivät kuulu matkapaketin sisältöön, eikä niiden toteutumista voida taata.
  • Pidätämme oikeuden muutoksiin.
  • Matkan vähimmäisosallistujamäärä on 30 hlö.

Matkan vaativuus

Tämän matkan ohjelma sisältää kävelyä, portaita ja aikatauluissa pysymistä. Ryhmässä liikkuminen edellyttää peruskuntoa ja itsenäistä liikkumista.

Kenelle matka sopii

Jos tarvitset matkalla tukea liikkumisessa tai muissa päivittäisissä toimissa, edellytämme matkustamista oman avustajan kanssa. Ryhmämatkoilla matkanjohtaja ei voi tarjota henkilökohtaista avustamista. Varausta tehdessä pyydämme kertomaan, jos sinulla on toimintakykyyn liittyviä huomioita. Tiedot auttavat meitä varmistamaan, että matka on sinulle sopiva ja että matkasi sujuu turvallisesti.

 

HYVÄ TIETÄÄ MATKUSTAJILLE

 

Peruutus- ja maksuehdot

  • Tällä matkalla noudatetaan yleisiä matkapakettiehtoja sekä niiden peruutusehtoja. Matkustajalla on oikeus peruuttaa matka milloin tahansa ennen matkan alkamista. Tällöin matkanjärjestäjällä on oikeus periä peruutusmaksu seuraavasti:
    • Etukäteen ilmoitetut toimistokulut, kun matka peruutetaan viimeistään 45 vuorokautta ennen matkan alkamista
    • Varausmaksu, kun matka peruutetaan myöhemmin kuin 45 vuorokautta mutta viimeistään 21 vuorokautta ennen matkan alkamista
    • 50 % matkan hinnasta, kun matka peruutetaan myöhemmin kuin 21 vuorokautta mutta viimeistään 7 vuorokautta ennen matkan alkamista
    • 75 % matkan hinnasta, kun matka peruutetaan myöhemmin kuin 7 vuorokautta mutta viimeistään 3 vuorokautta ennen matkan alkamista
    • 95 % matkan hinnasta, kun matka peruutetaan myöhemmin kuin 3 vrk ennen matkan alkamista.
  • Kehotamme hankkimaan peruutusturvan sisältävän matkustaja- ja matkatavaravakuutuksen jo matkan varausvaiheessa. Tarkista vakuutuksesi mahdolliset vastuurajoitukset, jotka saattavat lisätä matkustajan omaa vastuuta. On hyvä huomioida, että eri vakuutusyhtiöillä tämä vaihtelee erittäin merkittävästi. Matkustaja on aina ensisijaisesti vastuussa itse itsestään ja omaisuudestaan. Matkustajavakuutus korvaa vakuutusehtojen mukaan mm. odottamattomia ja äkillisiä sairastumisia ja tapaturmia. Jos matkustajalla ei ole vakuutusta tai kyse ei ole esim. äkillisestä sairastumisesta, vastaa matkustaja itse kuluistaan. Vakuutuksen lisäksi suosittelemme hankkimaan KELA:sta maksuttoman Eurooppalaisen sairaanhoitokortin, jolla pääsee EU- ja Eta-maissa hoitoon myös pitkäaikaissairauden niin vaatiessa. Matkavakuutuksissa näitä tilanteita on voitu rajata. Sairaalassa annetun hoidon hinta voi myös ylittää matkavakuutuksen hoitokaton.
  • Ilmoittautumisen yhteydessä lähetämme tiedot ennakkomaksua varten. Ennakkomaksu on 150 € / hlö ja eräpäivä on viikon kuluttua ilmoittautumisesta. Internetin kautta tehdyissä varauksissa ennakkomaksu on maksettava varauksen yhteydessä. Maksamalla ennakkomaksun laskuun merkittyyn eräpäivään mennessä asiakas vahvistaa ilmoittautumisen ja matkasopimus syntyy. Ennakkomaksun suorittamatta jättämistä ei katsota peruutukseksi, vaan matkustajan on tehtävä matkan peruutus Kristina Cruises Oy:lle. Matkustajan on tarkastettava laskusta sekä passista/henkilökortista niiden oikeellisuus ja se, että palvelukokonaisuus vastaa sovittua sekä on välittömästi ilmoitettava mahdollisista virheistä matkanjärjestäjälle.
  • Loppusuorituksen eräpäivä on 9.3.2027. Loppusuoritusta varten lähetetään erillinen lasku sähköpostiin noin kahta viikkoa ennen eräpäivää.

 

Yleiset matkapakettiehdot

Varausohje

Voit tarkastella matkan kokonaishintaa ennen matkustajatietojen täyttämistä, kun valitset ensin matkustajamäärän ja siirryt suoraan majoituksen ja lisäpalveluiden valintaan.

Maksutapoina käyvät:
Kristina maksutavat

+358 521144

Varaukset myös puhelimitse ma-pe klo 10-16. Ei erillisiä palvelumaksuja.

Varaa matka tästä

Valittu lähtö

ROPAX - Pääsiäisristeily Halleen ja Wittenbergiin 23.3.2027

Lähtö: 23.03.2027

Paluu: 29.03.2027

Valittu matkustajamäärä

Matkustajatiedot

    Valittu majoitus

      Lisäpalvelut