ROPAX-risteily- ja kaupunkiloma 2 päivää Saksassa joulutorien aikaan – Kiel ja Flensburg 7.12.2025 ROPAX-risteily- ja kaupunkiloma 2 päivää Saksassa joulutorien aikaan – Kiel ja Flensburg 7.12.2025

ROPAX-risteily- ja kaupunkiloma 2 päivää Saksassa joulutorien aikaan – Kiel ja Flensburg 7.12.2025

Hinta alk.
Lähtöpäivä 7.12.2025
Matkan kesto 5 yötä
Matkan tyyppi ROPAX-risteilyt

Reitti

Helsinki Travemünde Kiel Flensburg Travemünde Helsinki

Flensburgin vanhankaupungin kujilla käy vilinä. Joulutorin kojut on rakennettu vanhojen kivitalojen väliin ja koristeltu hehkuvin jouluvaloin. Myyjät ovat asetelleet runsaan valikoiman kynttilöitä, villatuotteita ja paikallisia makeisia kauniisti esiin. Matkalaiset liikkuvat oppaan mukana pitkin historiallisia katuja joiden tanskalaiset katukyltit ja vanhat rommikaupat kertovat kaupungin menneisyydestä.

Matka alkaa Helsingistä ja vie laivalla kohti Saksaa. Merimatkan jälkeen yövytään Kielissä, josta käsin vieraillaan tunnelmallisilla joulumarkkinoilla Eckernfördessä ja Flensburgissa. Opastetut kävelykierrokset tutustuttavat paikalliseen historiaan ja kulttuuriin, ja aikaa jää myös omatoimisiin löytöretkiin kaupungilla. Paluumatka merellä taittuu rennosti kokemuksia jakaen – voit nauttia noutopöydän antimista, osallistua ohjelmaan ja käyttää laivan palveluita omien toiveidesi mukaan.

Matkanjohtajasi🧭 Satu Oldendorff

Tarinat eivät synny sattumalta – kolme syytä lähteä tälle matkalle

  • Pohjois-Saksan historialliset joulukaupungit
    Flensburgin ja Eckernförden vanhat korttelit, kujat ja tanskalaistyyliset rakennukset tuovat esiin alueen erityisen historian. Joulumarkkinat rakentuvat osaksi katukuvaa – pienimuotoisina, aitoina ja paikallisina.
  • Vaihtelevuutta ilman kiireen tuntua
    Laivamatkat ja yöpymiset on rytmitetty selkeästi: yksi meripäivä alkuun, kaksi kaupunkipäivää Saksassa ja toinen meripäivä paluumatkalla. Jokaisella päivällä on oma luonteensa ja aikaa jää myös omiin hetkiin.
  • Helppoa matkantekoa ja sopivasti seuraa
    Matkalla kaikki järjestelyt on hoidettu puolestasi  ja mukana on asiantunteva matkanjohtaja. Pienessä ryhmässä on helppo jutella, kysyä neuvoa ja jakaa kokemuksia.

 

Kristinan vastuullisuusteko on taimiteko Lähtemällä tälle matkalle kasvatat Suomeen uutta metsää ja työllistät suomalaisia nuoria. Lue lisää vastuullisuusteosta.    

Matkaohjelma

KC kartta Joulutorit Saksa

Hintaan sisältyvät ateriat on merkitty matkaohjelmaan (A=aamiainen, B=brunssi, L=lounas, P=päivällinen).

Sunnuntai 7.12. Helsinki, laiva lähtee klo 15.00 (P)

Risteily alkaa Helsingistä, Vuosaaren satamasta, josta laiva lähtee kohti Itämerta klo 15.00. Ensimmäinen ilta vietetään merellä nautiskellen laivan rennosta tunnelmasta ja matkanjohtajan järjestämästä ohjelmasta. Illallinen ruokajuomineen kokoaa matkaseurueen yhteen ja virittää alkavaan seikkailuun.

Vinkki: Käy ihailemassa merta ulkokannelta heti lähdön jälkeen – Helsingin saariston siluetti jää taakse kuin postikortti.

Maanantai 8.12. Päivä merellä – Travemünde, saapuminen klo 21.00 (B,P)

Päivä merellä tarjoaa ihanteellisen hetken rentoutua ja nauttia laivan palveluista. Tarjolla on matkanjohtajan ohjelmaa, brunssi ja illallinen (ei ruokajuomia). Laiva saapuu Travemündeen klo 21.00, josta matka jatkuu bussilla Kieliin. Majoitus on Hampton by Hilton Kiel 4* -hotellissa aivan vanhan kaupungin läheisyydessä.

Tiistai 9.12. Kiel – Eckernförde (A,P)

Aamiaisen jälkeen lähdemme opastetulle kävelykierrokselle Kielin keskustaan. Iltapäivällä siirrymme bussiin ja vierailemme Eckernförden tunnelmallisilla joulumarkkinoilla. Kieliin palattuamme jää mukavasti aikaa tutustua omatoimisesti kaupunkiin. Illalla kokoonnumme vielä yhteiselle illalliselle.

Vinkki: Eckernförden markkinoilla kannattaa maistaa paikallisia mantelipipareita tai ostaa käsintehtyjä koristeita kotiin vietäväksi.

  • Matkan hintaan sisältyvä retki: Opastettu kävelykierros Kielissä (n. 1,5h) ja Eckenförden joulumarkkinat
    Kiel on kasvanut 1500-luvulta lähtien tärkeäksi merenkulun keskukseksi ja 1700-luvulla se oli jo huomattava purjehdus- ja kaupankäynnin solmukohta. Toisen maailmansodan aikana Kiel toimi Saksan laivaston tukikohtana ja kärsi mittavista pommituksista, mutta vanha satama-alue ja historialliset rakenteet on osin säilytetty ja restauroitu. Seuraavaksi suuntaamme bussilla Eckenfördeen, joka on myös ollut tärkeä merenkulun ja kaupankäynnin keskus jo 1300-luvulta. Tutustumme joulumarkkinoihin, jolla on tarjolla kaikkea käsitöistä jouluisiin herkkuihin, glühweinia unohtamatta.

Keskiviikko 10.12. Kiel – Flensburg – Travemünde (A,P)

Aamiaisen jälkeen kirjaudumme ulos hotellista ja suuntaamme Flensburgiin, aivan Tanskan rajan tuntumaan. Kaupunki kuului Tanskalle vuoteen 1864 asti joten kaupungin kadunnimet, arkkitehtuuri ja kulttuuri henkivät yhä tanskalaista perintöä. Rommilla on kaupungissa pitkät perinteet ja tutustumme maistiaisten kera Braaschin rommimuseoon ja paikalliseen Johanssen Rum rommiin. Teemme opastetun kaupunkikierroksen ja vierailemme joulutoreilla, jotka levittäytyvät Flensburgin vanhankaupungin kujille. Markkinakojuista voi löytää käsintehtyjä koristeita, paikallisia herkkuja ja glühweinia. Joulutorivierailun yhteydessä on mahdollisuus omatoimiseen lounaaseen. Iltapäivällä matka jatkuu Padenstedtiin, jossa nautitaan yhteinen illallinen ennen paluuta Travemündeen ja laivalle nousua.

  • Matkan hintaan sisältyvä retki: Opastettu kierros Flensburgin historiallisiin kortteleihin ja Braaschin rommimuseoon maistiaisineen (n. 2 h)

  • Matkaan hintaan sisältyvä retki: Opastettu tutustuminen Johanssenin rommitaloon ja maistiaiset (n. 1h)

Torstai 11.12. Päivä merellä (B,P)

Laiva lähtee Travemündesta yöllä klo 2.00 kohti Suomea. Päivä merellä tarjoaa mahdollisuuden levähtää kaupunkien vilinän jälkeen. Aamulla tarjolla on brunssi ja päivän aikana matkanjohtaja järjestää yhteistä ohjelmaa. Illalla nautitaan päivällinen ruokajuomineen.

Vinkki: Rentoudu merimaisemissa spa-osastolla – täydellinen tapa aloittaa tai päättää merellinen matkapäivä.

Perjantai 12.12. Helsinki (Suomi), saapuminen klo 10.00 (A)

Viimeisenä aamuna nautitaan vielä aamiainen laivalla ennen saapumista Helsingin Vuosaaren satamaan klo 10.00. Siirtyminen terminaaliin ja kotimatka voi alkaa – mieli täynnä kokemuksia ja matkalaukussa ripaus saksalaista joulutunnelmaa.

 

Pidätämme oikeuden muutoksiin.

 

Hintatiedot

Hinnat € / hlö

Hytti 2 hlö   1 hlö
Junior suite (parivuode) 1 445 1 765
LUX ulkohytti (parivuode) 1 315 1 465
A-luokka ulkohytti (parivuode) 1 235 1 320
A-luokka ulkohytti (erilliset vuoteet) 1 085 1 235
B-luokka sisähytti (erilliset vuoteet) 995 1 060

 

Hintaan sisältyy

  • Kuljetukset:
    • Matkaohjelman mukaiset bussikuljetukset
  • Hotelliyöpyminen Saksassa:
    • 2 yötä Hampton by Hilton Kiel 4* sis. aamiainen
  • Laivamatka:
    • Laivamatkat Helsinki – Travemünde, Travemünde – Helsinki Star-luokan aluksella valitussa hyttiluokassa
    • Ruokailut laivalla (brunssi, päivällinen, aamiainen)
    • Laivan kuntosalin ja saunan käyttö
    • Viihdeohjelma laivalla
  • Ruokailut maissa
    • Aamiainen 2 kpl
    • Illallinen 2 kpl
  • Retket, sisäänpääsyt:
    • Matkaohjelman mukaiset retket ja pääsyliput opastuksineen
  • Muut maksut:
    • Matkustaja- ja satamamaksut
    • Muut viranomaismaksut
  • Kristinan matkanjohtajan palvelut:
    • Mukana koko matkan ajan Helsingistä lähtien
    • Vastaa käytännön matkajärjestelyistä
    • Tulkkaa Kristina -retket suomeksi
      Matkanjohtaja on Kristinan edustaja matkalla

Hintaan ei sisälly

  • Henkilökohtainen matkavakuutus
  • Muut ruoat, juomat ja henkilökohtaiset kulut matkan aikana

 

Pidätämme oikeuden muutoksiin.

ROPAX-laivat Finnlines

ROPAX-laivat Finnlines

Modernit, vuonna 2006 ja 2007 valmistuneet ja sykysllä 2016 yleisiltä tiloiltaan uudistetut Star-luokan alukset liikennöivät Helsingin ja Travemünden välillä. Aluksia kutsutaan ROPAX-laivoiksi, joka on kansainvälinen termi matkustaja-rahtilaivoille, joissa matkustajille on miellyttävät tilat niin majoittumiseen, ruokailuun kuin ajanviettoon ja alemmilla kansilla kuljetetaan rahtia pääsääntöisesti perävaunuissa ja rekkoina. Mukaan laivaan otetaan myös henkilö- ja linja-autoja. Matkustajamäärä Suomen ja Saksan välisissä Finnlinesin Star-luokan ROPAX laivoissa on max. 550.

Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on pääosin suomalaista.

Katso video:

 

Palvelut

Kaikki Star-luokan alusten palvelut sijaitsevat kätevästi kannella 11. Laivan maukkaat ateriat nautitaan buffet-pöydästä aluksen avarassa ja valoisassa Mare Balticum keularavintolassa. Makumaailma rakentuu niin saksalaisen kuin suomalaisen keittiön suosikkeihin. Valikoima on runsas, josta löytyy vaihtoehtoja moneen makuun.

Bar Navigaressa nautitaan illasta maittavien juomien ja Kristina®-ohjelmien parissa. Myös Star Café & Vista Lounge ovat matkustajien käytössä aluksen peräosassa, josta avautuu käynti myös peräkannelle, Terrazzolle. Sekä naisille että miehillä on omat saunaosastot porealtaineen. Saunojen vieressä sijaitee hierojan salonki. Laivalla on myös hyvin varustettu myymälä, Sailor’s Shop, jonka tarjonnassa on mm. makeisia, matkamuistoja, tekstiilejä, alkoholijuomia, pientä purtavaa, kosmetiikkaa ja koruja. Lapsille ja nuorille löytyvät upeat tilat viihtymiseen ja Gymstick Gym -liikuntatilan isoista ikkunoista kelpaa katsella avaraa merinäköalaa. Kuntoilulaitteiden käyttö on saunatilojen tapaan maksutta kaikkien matkustajien saatavilla.

Suihkut ja poreallas ROPAX c Finnlines Saunahuone ROPAX c Finnlines

 

Majoitus

Star-luokan laivoissa on 201 hyttiä, jotka sijaitsevat kansilla 7, 8 ja 9. Kaikissa hyteissä on WC/suihku,  TV. Ylempien hyttiluokkien varustukseen kuuluvat lisäksi minibaarin antimet sekä rasiallinen suklaakonvehteja.

Hyttikuvat ovat viitteellisiä.

Ikkunallinen Owner’s Suite
Ikkunallinen LUX-hytti
Ikkunallinen A-luokan parivuoteellinen hytti
Ikkunallinen A-luokan hytti
Sisähytti, B-luokka

Hyvä tietää

Risteilyohjelma

Tarkempi ohjelma jaetaan matkan alussa. ROPAX-aluksien tapaan laivalla ei ole viihderavintoloita. Laivamatkojen aikana Kristina-matkanjohtaja järjestää ryhmällemme sekä viihde- että asiaohjelmaa.

Laivan maksuvälineet

Maksut suoritetaan ostosten yhteydessä. Maksuvälineinä käyvät käteisen lisäksi seuraavat luotto- tai pankkikortit: American Express, Eurocard, Maestro, MasterCard, V PAY, Visa, Visa Debit ja Visa Electron.

Pukeutuminen Ropax-risteilyillä

Rento ja mukava vaatetus säätilan huomioiden. Saksan retkipäiviä varten suosittelemme ottamaan mukaan hyvät kävelykengät.

Internet ja matkapuhelut laivalla

Laivalla toimii lisämaksullinen Wi-Fi verkko. Voit valita kolmesta eri Wi-Fi -paketista, jotka ovat aikasidonnaisia ja soveltuvat netissä surffaamiseen ja esim. sosiaalisen median käyttöön. Ostetun paketin aika alkaa käymään heti kun olet aktivoinut Wi-Fi-yhteyden. Aikaa ei voi katkaista/jaksottaa. Wi-Fi-yhteys on tarkoitettu pääasiassa internetin selaamiseen, sähköpostien lukemiseen ja lähettämiseen ja muuhun vastaavaan käyttöön ja se toimii hyteissä sekä kaikissa yleisissä tiloissa pois lukien ulkokannen 12. Palvelua ei ole tarkoitettu videoiden, elokuvien tai musiikin suoratoistoon/lataamiseen. Lisätiedot laivalla. Matkapuhelimet toimivat merimatkan aikana satelliitin välityksellä ja puhelut ovat maissa puhuttuja puheluita kalliimpia. Hinnat saat oman matkapuhelinliittymäsi palveluntarjoajalta.

Myymälä

Myymälästä (kansi 11) voit ostaa matkamuistoja, virvokkeita, kosmetiikkaa ja alkoholijuomia edulliseen merihintaan. Myymälän aukioloajat löytyvät päiväohjelmasta.

Tupakointi laivalla

Hytit, hyttikäytävät ja oleskelutilat ovat savuttomia. Tupakointi tai sähkötupakan poltto on sallittu ainoastaan siihen tarkoitetuissa, erikseen merkityissä paikoissa. Savukkeita on myynnissä Bar Navigaressa.

 

Tekniset tiedot ja laivakartta

Tyyppi: ro-ro/matkustaja
Rakennusvuosi 2006, 2007. Yleisten tilojen uudistus 2016.
Rakennuspaikka Ancona
DWT 9653 t
Pituus 218,8 m
Leveys 30,5 m
Syväys 7,0 m
Nopeus 25 solmua
Kaistametrejä 4216 m


Matkustajia 554
Hyttejä 201
Jääluokka 1A Super
Vakaajat: kyllä

Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on suomalaista.

Huomioitavaa

  • Tälle matkalle tarvitaan passi tai poliisin myöntämä kuvallinen henkilökortti. Ajokortti ja KELA-kortti eivät ole matkustusasiakirjoja. Lapsella on oltava oma passi tai henkilökortti. Tarkista ajoissa, että passisi/henkilökorttisi on ehjä ja riittävän kauan voimassa.
  • Retkillä on jonkin verran kävelyä. Maasto ja eri kävelytasot voivat olla vaihtelevia. Kierroksiin saattaa sisältyä myös jyrkkiä portaita. Matkan onnistumiseksi ja oman viihtyvyyden takaamiseksi edellytämme kaikilta matkustajilta riittävää liikuntakykyä. Matka ei sovellu liikuntarajoitteisille.
  • Tällä matkalla noudatetaan yleisiä matkapakettiehtoja sekä niiden peruutusehtoja. Kehotamme hankkimaan peruutusturvan sisältävän matkustaja- ja matkatavaravakuutuksen jo matkan varausvaiheessa. Tarkista vakuutuksesi mahdolliset vastuurajoitukset, jotka saattavat lisätä matkustajan omaa vastuuta. On hyvä huomioida, että eri vakuutusyhtiöillä tämä vaihtelee erittäin merkittävästi. Matkustaja on aina ensisijaisesti vastuussa itse itsestään ja omaisuudestaan. Matkustajavakuutus korvaa vakuutusehtojen mukaan mm. odottamattomia ja äkillisiä sairastumisia ja tapaturmia. Jos matkustajalla ei ole vakuutusta tai kyse ei ole esim. äkillisestä sairastumisesta, vastaa matkustaja itse kuluistaan. Vakuutuksen lisäksi suosittelemme hankkimaan KELA:sta maksuttoman Eurooppalaisen sairaanhoitokortin, jolla pääsee EU- ja Eta-maissa hoitoon myös pitkäaikaissairauden niin vaatiessa. Matkavakuutuksissa näitä tilanteita on voitu rajata. Sairaalassa annetun hoidon hinta voi myös ylittää matkavakuutuksen hoitokaton.
  • Matkan toteutuminen edellyttää riittävää määrää osallistujia.

 

Yleiset matkapakettiehdot

 

HYVÄ TIETÄÄ MATKUSTAJILLE

Varausohje

Voit tarkastella matkan kokonaishintaa ennen matkustajatietojen täyttämistä, kun valitset ensin matkustajamäärän ja siirryt suoraan majoituksen ja lisäpalveluiden valintaan.

Maksutapoina käyvät:
Kristina maksutavat

+358 521144

Varaukset myös puhelimitse ma-pe klo 10-16. Ei erillisiä palvelumaksuja.

Varaa matka tästä