Nyt voit kokea Dourojoen pittoreskit maisemat ja ihastuttavan Lissabonin samalla lomalla! Saat ihastella portugalilaista maaseutua kylineen, kukkuloineen ja viiniviljelmineen ja maistella seudun ruokaerikoisuuksia. Ehdit tutustua upeisiin historiallisiin kaupunkeihin ja nauttia olostasi mukavalla jokilaivalla.
Matkan aluksi kutsuu Lissabon nähtävyyksineen, perinnekahviloineen ja viihtyisine kaupunginosineen. Piipahdat Coimbraan ja sen vanhaan yliopistoon, jonka kirjasto on upean ylellinen. Tunnelmallista Oporton viinikaupunkia koristavat kaakeleilla päällystetyt rakennukset ja kauniisti ikääntyneet vanhat korttelit. Viinikellareissa on oma lumonsa. Oportosta nouset laivaan – on aika rentoutua. Risteily on maisemien ja aistien juhlaa, leppoisaa oleskelua laivalla ja kiehtovia retkikohteita. Vila Realissa on kauniita kirkkoja ja puutarhoja. Espanjalaista Salamancan kaupunkia komistaa poikkeuksellisen näyttävä historiallinen keskusta. Paluumatkalla voit poiketa viinitilalle maistiaisille ja lopuksi vielä tuliaisostoksille Oportoon.
Elämysvinkkejä risteilylle
Katsele kukkuloille rakennettua Lissabonia sen rinteillä kipuavien raitiovaunujen kyydistä. Maisemallisesti kaunein reitti on numerolla 28, joka vie vanhimpiin kaupunginosiin; Alfaman kapeille kujille ja hienoille näköalapaikoille sekä yöelämästään kuuluun Bairro Altoon.
Tutustu portviinin tekoon vanhoissa tunnelmallisissa viinikellareissa, jotka sijaitsevat joen varrella Porton kupeessa. Kierrokset päättyvät maistiaisiin.
Nauti historiallisen viininviljelysseudun idyllisistä maisemista risteilyveneen kyydissä. Mutkittelevan joen varrella levittyvät valkoiseksi kalkitut kylät ja kukkulat, joiden jyrkkiä rinteitä koristavat viiniviljelmät.
Kristina®-matkanjohtajasi
Ira Multaharju
Matkaohjelma
Hintaan sisältyvät ateriat on merkitty matkaohjelmaan (A=aamiainen, L= lounas, P=päivällinen, TH=täysihoito).
Sunnuntai 30.8. Helsinki – Lissabon
Lento Lissaboniin. Bussikuljetus hotellille ja majoittuminen.
Maanantai 31.8. Lissabon (A,L)
Menneen maailman loistoa huokuvalle, alkujaan seitsemälle kukkulalle rakennetulle Lissabonille ovat leimallista suuret korkeuserot ja monet hienot maisemapaikat sekä toisistaan erottuvat kaupunginosat. Tunnelmallisinta aluetta on rinteeseen tehty historiallinen Alfaman alue valkoisine taloineen. Sen kujilla kipuavat vanhat raitiovaunut ja taloja koristavat värikkäät kaakelit. Joen rannalla kohoavat löytöretkien ajoista muistuttavat monumentaaliset rakennukset, kuten upea Hieronymuksen luostari ja Unescon maailmanperintölistalla oleva Belémin torni. Nähtävyyksistä käyvät myös Lissabonin kauniit vanhanajan kahvilat.
Lounas paikallisessa ravintolassa, jonka jälkeen voit viettää loppupäivän Lissabonissa toiveittesi mukaan.
Aamulla jätämme hotellin. Bussimme suuntaa keskiaikaisten muurien ympäröimään Obidosin kaupunkiin (ajoaika n. 1h 20 min). Viehättävien katujen varsilla on kahviloita, baareja ja kauppoja, joiden tarjontaan voit tutustua vapaa-ajalla. Matka jatkuu yliopistokaupunki Coimbraan (ajoaika n. 1h 30min). Lounas nautitaan paikallisessa ravintolassa ja matka jatkuu Oportoon (ajoaika n. 1h 45 min), missä laivamme m/s Gil Eanes odottaa. Laivaannousu ja majoittuminen hytteihin. Kapteeni miehistöineen esittäytyvät tervetulotilaisuudessa ja nostamme maljan risteilyn alkamiselle. Halutessasi voit illallisen jälkeen lähteä bussiretkelle öiseen Oportoon.
Risteilyn hintaan sisältyvä retki: Öinen Oporto (n. 1h 15 min)
Keskiviikko 2.9. Oporto, laiva lähtee klo 13.00, Peso de Régua, laiva saapuu klo 19.30 (TH)
Portugalin toiseksi suurin kaupunki Oporto levittyy Douro-joen varrella lähellä Atlantin suuta. Kauniisti ikääntyneessä Oportossa on menneen maailman viehätystä. Unescon maailmanperintökohteisiin lukeutuvan historiallisen keskustan kadut nousevat rinteessä joen vierellä – rantakadun värikkäissä taloissa on ravintoloita, jotka toimivat kivimuureihin tehdyissä vanhoissa viinivarastoissa. Joen vastarannalta löytyvät maistiaisille kutsuvat tunnelmalliset portviinikellarit. Oporton kauneimpia nähtävyyksiä ovat koristeelliset kirkot, sekä perinteisen tyylinsä säilyttäneet kahvilat ja erikoisliikkeet.
Risteilyn hintaan sisältyvä retki: Oporton kaupunkikierros ja viininmaistelu (n. 4 h)
Torstai 3.9. Peso de Régua, laiva lähtee klo 9.00, Pinhao 11.45-13.00, Vega de Teron (Espanja) laiva saapuu klo 21.00 (TH)
Douro-joen varrella Pohjois-Portugalissa sijaitsevalla Réguan kaupungilla oli ennen vanhaan tärkeä rooli portviinin tuotannossa ja myynnissä: Réguasta viinitynnyrit lastattiin jokialuksiin ja laivattiin Vila Nova de Gaian viinikellareihin ikääntymään. Kaupungissa on seudun viinintuotannosta kertova museo ja paikallistunnelmaa huokuva vanha keskusta. Réguan ympärillä on useita hienoja näköalapaikkoja. Lisää nähtävää on automatkan päässä sijaitsevassa Vila Realissa, jossa on vanhoja kirkkoja ja komea barokkipalatsi.
Risteilyn hintaan sisältyvä retki: Vila Real & Mateuksen palatsi (n. 4 h)
Perjantai 4.9. Vega de Teron, laiva lähtee 16.00, Barca d’Alva 16.30-16.45, Senhora da Ribeira, laiva saapuu klo 20.30 (TH)
Espanjan länsiosassa, lähellä Portugalin rajaa sijaitseva Salamanca on monumentaalisen komea kaupunki. Illan tullen sen upeat vanhat rakennukset hehkuvat kullankeltaisina. Salamancan vanhakaupunki on Unescon maailmanperintökohde, ja sen barokkityylinen keskusaukio on Espanjan kauneimpia. Hieno nähtävyys on myös maineikas yliopisto, joka on maan vanhin. Salamancan viehätys kumpuaa myös sen pikkukaupunkimaisesta, nuorekkaasta ja periespanjalaisesta ilmapiiristä. Vapaa-aikaa vietetään rennosti kahviloissa ja tapasbaareissa.
Aamulla lähdetään retkelle Salamancaan. Illalla laivalla juhlailta.
Risteilyn hintaan sisältyvä retki: Salamanca sis. lounaan (n. 10,5 h)
Lauantai 5.9. Senhora da Ribeira, laiva lähtee 7.45, Ferradosa klo 7.45-8.15, Folgosa klo 12.30-13.30, Leverinho, laiva saapuu klo 20 (TH)
Risteillessämme kohti Ferradosaa ohitamme Pocinhon ja Valerian sulut. Illalla Leverinhossa laivalle saapuu paikallinen ryhmä, joka perinteisiin asuihin pukeutuneina esittää portugalilaisia lauluja ja tansseja.
Risteilyn hintaan sisältyvä retki: Oporton viinit (n. 4 h)
Sunnuntai 6.9. Leverinho, laiva lähtee 7.15, Oporto, laiva saapuu klo 8.45 – Helsinki (A)
Laivastanousu, kuljetus kentälle ja lento Helsinkiin.
Lentoaikataulut sitoumuksetta
Menolento 30.8.2020 AY1739 Helsinki 18.20 – 21.10 Lissabon
Juomat baarista (viini, olut, virvoitusjuomat, ei kuitenkaan viinilistan viinit ja samppanja)
Kapteenin tervetulotilaisuus
Ohjelma laivalla
Retket:
Matkaohjelman mukaiset retket (6 kpl)
Muut maksut:
Matkustaja- ja satamamaksut
Lentoverot
Muut viranomaismaksut
Kristina®-matkanjohtajan palvelut:
Mukana koko matkan ajan Helsingistä lähtien
Vastaa käytännön matkajärjestelyistä
Tulkkaa Kristina®-retket suomeksi
Matkanjohtaja on Kristina Cruisesin edustaja matkalla
Hintaan ei sisälly
Palvelurahat laivalla, jota toivotaan maksettavan kansainvälisen tavan mukaisesti 6-8 € / asiakas / päivä. Palvelurahan maksaminen on vapaaehtoista.
Henkilökohtainen matkavakuutus
Muut ruoat, juomat ja henkilökohtaiset kulut matkan aikana
Pidätämme oikeuden muutoksiin.
Retket
Risteilyn hintaan sisältyy valikoima retkiä. Retket tehdään yhdessä matkanjohtajan ja paikallisoppaan kanssa ja opastetaan suomeksi.
Risteilyn hintaan sisältyvät retket:
Maanantai 31.8. Lissabonin kaupunkikierros & Hieronymuksen luostari (n. 4 h) Löytöretkien kulta-aikana Tejojoen suulla sijaitsevasta Belemistä monet karavelialukset suuntasivat valtamerille ja siirtomaihin, joiden aarteiden ansiosta Portugali oli yksi rikkaimmista maista. Lissabonin suojaksi rakennettu Belemin torni on ollut aikanaan myös asevarasto ja vankila. Vierailemme Vasco da Gaman turvallisen kotiinpaluun kiitokseksi rakennetussa Mosteiro dos Jerónimos -luostarissa. Näemme myös vaikuttavan Löytöretkien muistomerkin.
Tiistai 1.9. Öinen Oporto (n. 1 h 15 min) Ainutlaatuinen bussikierros vie tutustumaan vanhoihin, hyvin säilyneisiin kaupunginosiin, joiden piirteet öisessä valaistuksessa ovat mieleenpainuvia. Vaiherikkaan historian omaava Oporto on nuorekas, lämpimästi vieraansa vastaanottava kaupunki, jolle meren läheisyys sekä viiniviljely antavat luontaisen leimansa.
Keskiviikko 2.9. Oporton kaupunkikierros ja viininmaistelu (n. 4 h) Portugalin toiseksi suurin kaupunki Oporto levittäytyy Dourojoen jyrkille rantamille. Monenlaiset rakennukset harmaine ja punatiilisine fasadeineen tekevät kaupunkimaisemasta mielenkiintoisen. Vierailemme Palácio da Bolsa -palatsissa tutustuen sen loisteliaisiin huoneisiin, sekä Igreja de São Franciscossa, jota kutsutaan myös kultaiseksi kirkoksi. Parhaiten kaupunki kuitenkin tunnetaan portviinistään, jota valmistetaan Dourojoen rannoille levittäytyvien viljelmien rypäleistä. Vila Nova de Gaiassa vierailemme viinikellarissa, jossa erinomainen viini kypsyy hitaasti ja saavuttaa ”kallisarvoisen nektarin” makunsa.
Torstai 3.9. Vila Real & Mateuksen palatsi (n. 4 h) Vila Real on tunnettu uskonnollisten arkkitehtuurityyliensä monimuotoisuudesta. Bussikierroksella nähdään myös vanhoja aristokraattien palatseja. Mateuksen palatsia pidetään pohjois-Portugalin kauneimpana kartanona. Kukkulaisessa maastossa sijaitseva 1700-luvun rakennus on kaunis. Rakennuksessa yhdistyy hienovaraisesti graniitti, valkoiset seinät, patsaat seinien vierustoilla sekä barokkityyliset pilasterit. Puutarhassa näet lisää patsaita ja näyttävän setripuiden lomaan muodostuneen tunnelikäytävän muiden kukkien ja kasvien lisäksi.
Perjantai 4.9. Salamanca, sis. lounas (10, 5 h) Matkalla Salamancaan voit katsella maisemia. Paikallisopas liittyy mukaan retkelle vasta Salamancassa ja perehdyttää kaupungin arkkitehtuurisiin aarteisiin. Käymme katedraalissa sekä yhdessä maailman vanhimmista yliopistoista, joka avattiin vuonna 1218. Yliopiston portin runsaiden koristelujen joukosta voit löytää pääkallon laella istuvan sammakon. Lounas paikallisessa ravintolassa ja vapaa-aikaa.
Lauantai 5.9. Oporton viinit (n. 4 h) Oporton viinitien viljelmät ulottuvat Dourojoen varrella yli 100 km matkalle aina Espanjan rajalle asti. Käymme Rio Torton laaksossa kahdessa pienessä kaupungissa – Salvador do Mundossa sekä Sao Joao da Pesqueirassa, missä voit nähdä kaupunginaukion, kappelin ja valkoiset talot parvekkeineen. Vierailemme viinitilalla.
Gil Eanes
Moderni jokiristeilylaiva m/s Gil Eanes on rakennettu vuonna 2015. Alus tekee risteilyjä Dourojoella. Laiva tarjoaa mukavat tilat 132 matkustajalle, jotka voivat nauttia matkasta tyylikkäissä tiloissa ranskalaiseen tapaan. Gil Eanes on 80 metriä pitkä ja 66 ulkohyttiä sijaitsevat kolmella eri kannella. Laivan muut matkustajat ovat yleensä Ranskasta tai muista Euroopan maista.
Keskimmäisellä kannella sijaitsevassa rennossa mutta hienostuneessa ravintolassa tarjoillaan kaikki risteilyn ateriat. Laivan neuvonta palvelee kaikissa laivaan liittyvissä kysymyksissä. Samassa aulassa on myös pieni matkamuistomyymälä. Lounge-Bar on hyvällä maulla sisustettu illanviettopaikka, joka sijaitsee laivan keulaosassa. Täällä nautitaan virkistävistä juomista ja illan ohjelmista. Tilavalta aurinkokannelta on mukava katsella ohilipuvia maisemia.
Gil Eansin kaikki hytit ovat ikkunallisia. Alimman kannen hytit ovat kiinteillä valoventtiileillä, keskimmäisen ja ylimmän kannen hytit avattavin panoraamaikkunoin. Hyttien varustukseen kuuluvat suihku & wc, hiustenkuivaaja, satelliitti-TV, radio ja tallelokero. Kaikki hytit ovat ilmastoituja. Laivalla ei ole pesulapalveluja.
Rakennettu: 2015
Pituus: 80 metriä
Ilmastointi ja sähkö: Kyllä, 230V Hissi: Kyllä
Matkustajamäärä: 132
Aluksen lippuvaltio: Ranska
Matkustajahyttejä: 66 ulkohyttiä
Huomioitavaa
Varmistathan passin voimassaolon ja kunnon. Mikäli tarvitset uuden passin, hanki se ajoissa.
Retkillä ja lentokentillä on usein paljon kävelyä, maasto ja eri kävelytasot voivat olla vaihtelevia. Kierroksiin saattaa sisältyä myös jyrkkiä portaita. Matka ei sovellu liikuntarajoitteisille.
Juomarahaa toivotaan maksettavan kansainvälisen tavan mukaisesti n. 6-8 €/asiakas/päivä. Risteilyn lopussa hyttiin jaetaan kirjekuori, jota voit käyttää halutessasi huomioida laivan henkilökuntaa.
Vedenkorkeus joessa, mahdolliset sulutukset, tuuli ja sää vaikuttavat laivan liikennöintiin ja tästä johtuen muutokset risteilyn aikataulussa ja reitissä ovat mahdollisia.
Kristina Cruises risteily on erityisehtoinen matka. Mikäli joudut peruuttamaan matkasi, veloitamme peruutuskulut todellisten kustannusten mukaisesti, jotka mahdollisesti ylittävät maksamasi ennakkomaksun. Mmatkavarauksiin sovelletaan Kristina Cruises Oy:n erityis- ja peruutusehtoja. Kehotamme hankkimaan peruutusturvan sisältävän matkustaja- ja matkatavaravakuutuksen jo matkan varausvaiheessa. Tarkista vakuutuksesi mahdolliset vastuurajoitukset, jotka saattavat lisätä matkustajan omaa vastuuta. On hyvä huomioida, että eri vakuutusyhtiöillä tämä vaihtelee erittäin merkittävästi. Matkustaja on aina ensisijaisesti vastuussa itse itsestään ja omaisuudestaan. Matkustajavakuutus korvaa vakuutusehtojen mukaan mm. odottamattomia ja äkillisiä sairastumisia ja tapaturmia. Jos matkustajalla ei ole vakuutusta tai kyse ei ole esim. äkillisestä sairastumisesta, vastaa matkustaja itse kuluistaan. Vakuutuksen lisäksi suosittelemme hankkimaan KELA:sta maksuttoman Eurooppalaisen sairaanhoitokortin, jolla pääsee EU- ja Eta-maissa hoitoon myös pitkäaikaissairauden niin vaatiessa. Matkavakuutuksissa näitä tilanteita on voitu rajata. Sairaalassa annetun hoidon hinta voi myös ylittää matkavakuutuksen hoitokaton.
Voit tarkastella matkan kokonaishintaa ennen matkustajatietojen täyttämistä, kun valitset ensin matkustajamäärän ja siirryt suoraan majoituksen ja lisäpalveluiden valintaan.