Häämatkakohteena Välimeren risteily – sopivasti luksusta, lomailua ja aktiviteetteja
Saara ja Juuso menivät naimisiin elokuussa ja valitsivat häämatkakohteekseen Kristinan Mystinen Kreikka – Välimeren risteilyn, joka kiersi Välimerta ja sen varrella olevia kaupunkeja. Matka alkoi Kroatian Dubrovnikista, jatkui Kreetalle Haniaan, Kreikan pääkaupunkiin Ateenaan, Katakoloniin ja Korfulle. Kreikan jälkeen laiva piipahti vielä Montenegrossa ja palasi takaisin Kroatiaan.
- Toivoimme häämatkaltamme auringossa lepäilyä ja sopivasti aktiviteetteja. Etsimme matkaa, jossa kaikki järjestelyt olisi tehty puolestamme ja voisimme keskittyä lomailuun. Kristinan risteily Välimerelle täytti toiveet, sillä matkalla olisi enemmän nähtävää kuin perinteisissä All Inclusive -resorteissa, Saara kertoo.
Kristinan matkassa jo lapsesta asti
Saara on matkustanut Kristinan risteilyillä jo lapsena, kun hänen molemmat isoäitinsä veivät Saaraa risteilylle. Juusolle kerta oli ensimmäinen.
- Välimeren risteily valikoitui häämatkakohteeksi kiinnostavien kaupunkien ja maiden takia. Montenegro houkutteli meitä eniten, Kreikassa ja Kroatiassa olemme käyneet aiemminkin.
Suosikkikohteena Montenegro ja Kroatian Dubrovnik
Saaran ja Juuson toiveena oli, että he näkisivät ja kokisivat häämatkallaan uusia paikkoja. Heille jäi mieleen erityisesti Montenegron luonto ja maisemat, jotka poikkesivat muista kohteista.
- Montenegrossa oli yllättävää vehreyttä. Meillä oli retkipaketti, johon kuului muun muassa bussiretki sisämaahan. Se avasi maata meille paremmin, kuin jos olisimme viettäneet päivän satamassa. Montenegron maisemissa oli jotain hyvin norjalaista – jylhää vuoristoa ja kapeita vesistöjä.
Myös Ateenan Akropolis ja Dubrovnikin vanhan kaupungin muuri viehättivät tuoretta avioparia.
- Ostimme matkanjohtajan vinkistä päiväpassin, jolla pääsi Dubrovnikin vanhan kaupungin museoihin. Kiertelimme myös Game Of Thrones -sarjan kuvauspaikoilla.
Välimeren risteily oli hyvä valinta häämatkakohteeksi
Kristinan risteilyillä on usein yhteisöllinen tunnelma. Matkaseurue viettää paljon aikaa yhdessä ruokailujen ja retkien merkeissä, mutta hääpari sai myös toivottua omaa aikaa.
- Koko muu seurue tiesi, että olemme häämatkalla, joten meillä ei ollut paineita osallistua yhteisiin aktiviteetteihin. Ruokailimme usein kahdestaan ja vietimme aikaa keskenämme.
Laiva itsessään oli hyvä ”hotelli” häämatkalle. Pariskunta kävi iltaisin katsomassa laivan musikaalinäytöksiä ja osallistui musavisaan – tosin huonolla menestyksellä, sillä musavisan aiheena oli 90-luvun brittipoppi.
- Saimme myös Kristinalta häälahjaksi valokuvauksen. Valokuvat otettiin auringon laskiessa ja saimme valita niistä viisi itsellemme.
Sopivasti luksusta
Jos kaipaa häälomamatkaltaan helppoutta ja vaivattomuutta, on Kristinan risteily hyvä valinta. Saara ja Juuso vertailivat matkojen hintoja ennen varausta ja kokivat, että All Inclusive -risteily antaa enemmän rahoille vastinetta kuin resort-loma.
- Matkalla oli sopivasti luksusta. Oli kiva olla palveltavana sekä syödä ja juoda hyvin. Vähän enemmän olisimme voineet lepäillä, sillä retkipaketin kanssa viikko oli aika aktiivinen. Häämatka oli kaikella tapaa onnistunut.