Upea elokuinen Westfalen & Herrenhausenin puutarha 18.8.2020 Upea elokuinen Westfalen & Herrenhausenin puutarha 18.8.2020

    Upea elokuinen Westfalen & Herrenhausenin puutarha 18.8.2020

    Hinta alk.
    Lähtöpäivä 18.8.2020
    Matkan kesto yötä
    Matkan tyyppi ROPAX-risteilyt

    Esittely

    Upea elokuinen Westfalen & Herrenhausenin puutarha 18.8.2020, 6 yötä

    Helsinki – Travemünde – Hampuri – Osnabrück – Münster – Bad Iburg – Hannover – Travemünde – Helsinki

     

    Vietä rentouttava ja antoisa kesämatka Saksassa kierrellen ja Itämerellä risteillen! Meripäivinä on aikaa nauttia kaikessa rauhassa hyvästä ruoasta – laivan maittavista brunsseista ja illallisista – sekä viihdyttävästä ohjelmasta. Saksassa vietettyä kolmea päivää rytmittävät monet mielenkiintoiset vierailukohteet ja historialliset nähtävyydet.

    Tutsutu Osnabrückin vanhaan hansakaupunkiin, jonka ydinalue on rakennettu uudelleen alkuperäiseen, keskiaikaiseen tyyliin. Ihastu polkupyöräilijöiden kaupungiksi kutsuttuun, Münsterin historialliseen yliopistokaupunkiin, jonka siluettia komistavat romaaniset ja goottilaiset kirkontornit. Lauantain kohokohtia ovat Euroopan merkittävimpiin barokkipuutarhoihin lukeutuvat Herrenhausenin puutarhat sekä benediktiiniluostarina toiminut Iburgin linna, jossa ruhtinaspiispat elivät vuosisatojen ajan.  Matkan kruunaavat tunnelmalliset paikallisravintolat herkullisine aterioineen.

    Elämysvinkkejä risteilylle

    • Osnabrückin ja Münsterin kunnostetut vanhatkaupungit ovat mukavia alueita kuljeskella ja ilo silmälle kauniine rakennuksineen, kahviloineen ja pikkuliikkeineen. Osnabrückissa jää aikaa myös ostoksille.
    • Maistele alueen ruoka- ja juomaerikoisuuksia viihtyisissä paikallisravintoloissa. Osnabrückissa lounastetaan historialliseen rakennukseen tehdyssä panimoravintolassa ja Münsterissä syödään illallista vanhankaupungin rustiikissa miljöössä.
    • Käyskentele Herrenhausenin laajoissa barokkipuutarhoissa, joita koristavat säntilliset istutukset ja muotoon leikatut pensaat, patsaat ja suihkulähteet. 1600-luvulla suunniteltuihin puutarhoihin haettiin inspiraatiota Versaillesista.

     

    Matkaohjelma

    Pääsiäisristeily Saksaan FITE13 kartta

    Hintaan sisältyvät ateriat on merkitty matkaohjelmaan (A=aamiainen, B=brunssi, L= lounas, P=päivällinen).

    Tiistai 18.8. Helsinki, laiva lähtee klo 17.00 (P)

    Kokoontuminen Vuosaaren Hansaterminaalissa ja laivaannousu. Illallinen ruokajuomineen ja matkanjohtajan järjestämää ohjelmaa.

    Keskiviikko 19.8. Päivä merellä – Travemünde – Hampuri (B,P)

    Aamu alkaa runsaalla brunssilla laivan ruokasalissa. Matkanjohtajan järjestämää ohjelmaa merimatkan aikana. Illallinen laivan tapaan. Saapuminen Travemündeen klo 21.30, josta siirtyminen Hampuriin (n.1,5 h) H4 Hotel Hamburg Bergedorfiin 4* yöpymään.

    Torstai 20.8. Hampuri – Osnabrück (A,L,P)

    Nautittuamme rauhassa maittavan aamiaisen hotellilla siirrymme linja-tuokuljetuksella Osnabrükiin, jossa syömme perinteikkään lounaan (sis.ruokajuoman) historiallisessa, jo 1100 luvulta peräisin olevassa rakennuksessa ja siellä sijaitsevassa ravintola Rampendahlissa. Lounaan jälkeen on mahdollisuus osallistua joko opastettuun kierrokseen Osnabrükin kaupungissa ja raatihuoneella tai opastettuun kierrokseen St. Peterin katedraalissa. Katedraalikierroksen aikana nähdään mm. hiippakunnan museon aarteet. Vietämme myös hetken vapaa-aikaa Osnabrükissa, jossa on kivat ostosmahdollisuudet. Alkuillasta majoitumme Osnabrükissä sijaitsevaan Vienna House Remarque 4* hotelliin aivan vanhankaupungin kupeessa, jossa nautimme yhteisen illallisen hetken virkistäytymisen jälkeen.

    Perjantai 21.8. Osnabrück – Münster – Osnabrück (A,L,P)

    Nautimme hotellilla aamiaisen, jonka jälkeen suuntaaamme linja-autolla Münsteriin. Aloitamme kaupunkiin tutustumisen opastetulla kävelykierroksella Münsterin upeaan vanhaan kaupunkiin. Kierroksen aikana näemme Münsterin merkittävimmät nähtävyydet (mm. huikean katedraalin ja 1500-luvulta peräisin olevan astronomisen kellon). Yhteinen ”kotiruoka”-lounas nautitaan Kiepenkerl -ravintolassa (sis. ruokajuoman), jonka paikalla toimi 1400-luvulla katedraalin panimo ja leipomo . Lounaan jälkeen suuntaamme opastetulle kierrokselle Münsterin kaupunginmuseoon. Iltapäivän lopuksi vietämme vapaa-aikaa Münsterissä ja halukkaat voivat osallistua lisämaksulliselle (13 €) opastetulle kierrokselle Münsterin linnan ympäristössä. Ennen paluuta Osnabrükiin kokoonnumme yhteiselle westfalenilaiselle 3-ruokalajin illalliselle (sis. ruokajuoman) vanhassa kaupugingissa sijaitsevaan Drübbelken ravintolaan.

    Lauantai 22.8. Osnabrück – Bad Iburg – Hannover – Travemünde (A,L,P)

    Rauhassa nautitun aamiaisen jälkeen nousemme linja-autoon ja suuntaamme (n. 1 h) Bad Iburgissa sijaitsevaan Iburgin linnaan opastetulle kierrokselle. Kuulemme linnan vaiherikkaasta historiasta ennen siirtymistä lounaalle ravintola Schloßmühlen (linnamylly) (sis. ruokajuoman). Lounaan jälkeen rentoudumme linja-automatkalla (n. 2 h) Hannoveriin, jonne saavuttuamme tutustimme Euroopan merkittävimpään barokkipuutarhaan Herrenhauseniin opastetulla kierroksella. Ennan paluuta laivalle meille on katettu herkullinen 3 ruokalajin illallinen Herrenhausenin linnankeittiössä (sis. ruokajuoman). Illallisen jälkeen voi taas rentoutua matkalla (n. 3 h) Travemündeen, laivaannousu n. klo 22.30.

    Sunnuntai 23.8. Päivä merellä (B,P)

    Laiva lähtee kohti Helsinkiä klo 3.30. Aamun runsas brunssi on tarjolla ravintolasalissa. Päivän aikana matkanjohtajan järjestämää ohjelmaa. Vaihtelevien valikoimien illallinen on katettu ravintolassa (sis. ruokajuomat).

    Maanantai 24.8. Helsinki, tulo klo 09.00 (A)

    Aamiainen laivalla. Saapuminen Helsinkiin (Vuosaari) klo 9.00 (Maihinnousu n. 30 min saapumisajan jälkeen).

    Hintatiedot

    Hinnat € / hlö

    Hytti2 hlö 1 hlö
    B-luokka sisähytti (erilliset vuoteet)9251 050
    A-luokka ulkohytti (erilliset vuoteet)1 0051 235
    A-luokka ulkohytti (parivuode)1 0801 335
    LUX-luokka ulkohytti (parivuode)1 1751 475
    Junior Suite1 3351 785
    Owner’s Suite1 3951 895

    Hintaan sisältyy

    • Kuljetukset:
      • Bussikuljetukset Saksassa
      • Muut matkaohjelmassa mainitut kuljetukset
    • Hotelli
      • 1 yö hotellissa H4 Hotel Hamburg Bergedorf 4*
      • 2 yötä hotellissa Vienna House Remarque 4*
    • Ruokailut maissa:
      • Hotelliaamiaiset 3 kpl
      • Lounas 3 kpl (Osnabrücki, Münster, Bad Iburg)
      • Päivällinen 2 kpl
    • Laivamatka:
      • Laivamatkat Helsinki – Travemünde, Travemünde – Helsinki Star-luokan aluksella valitussa hyttiluokassa
      • Puolihoitoruokailut laivalla (brunssi/aamiainen, illallinen)
      • Laivan kuntosalin ja saunan käyttö
      • Kristina®-matkanjohtajan järjestämää ohjelmaa
    • Retket:
      • Opastettu kierros Osnabrückissa (joko kaupunkikierros tai katedraalikierros)
      • Opastettu kierros Iburgin linnassa
      • Opastettu kierros Herrenhäuser puutarhoilla
    • Muut maksut:
      • Matkustaja- ja satamamaksut
      • Muut viranomaismaksut
    • Kristina®-matkanjohtajan palvelut:
      • Mukana koko matkan ajan Helsingistä lähtien
      • Vastaa käytännön matkajärjestelyistä
      • Tulkkaa Kristina®-retket suomeksi
        Matkanjohtaja on Kristina Cruisesin edustaja matkalla

    Hintaan ei sisälly

    • Henkilökohtainen matkavakuutus
    • Muut ruoat, juomat ja henkilökohtaiset kulut matkan aikana

     

    Pidätämme oikeuden muutoksiin

    ROPAX-laivat Finnlines

    ROPAX-laivat Finnlines

    Modernit, vuonna 2006 ja 2007 valmistuneet ja sykysllä 2016 yleisiltä tiloiltaan uudistetut Star-luokan alukset liikennöivät Helsingin ja Travemünden välillä. Aluksia kutsutaan ROPAX-laivoiksi, joka on kansainvälinen termi matkustaja-rahtilaivoille, joissa matkustajille on miellyttävät tilat niin majoittumiseen, ruokailuun kuin ajanviettoon ja alemmilla kansilla kuljetetaan rahtia pääsääntöisesti perävaunuissa ja rekkoina. Mukaan laivaan otetaan myös henkilö- ja linja-autoja. Matkustajamäärä Suomen ja Saksan välisissä Finnlinesin Star-luokan ROPAX laivoissa on max. 550.Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on pääosin suomalaista.

    Katso video:

    https://www.youtube.com/watch?v=yAyoxLTj354 

    Palvelut

    Kaikki Star-luokan alusten palvelut sijaitsevat kätevästi kannella 11. Laivan maukkaat ateriat nautitaan buffet-pöydästä aluksen avarassa ja valoisassa Mare Balticum keularavintolassa. Makumaailma rakentuu niin saksalaisen kuin suomalaisen keittiön suosikkeihin. Valikoima on runsas, josta löytyy vaihtoehtoja moneen makuun.

    Bar Navigaressa nautitaan illasta maittavien juomien ja Kristina®-ohjelmien parissa. Myös Star Café & Vista Lounge ovat matkustajien käytössä aluksen peräosassa, josta avautuu käynti myös peräkannelle, Terrazzolle. Sekä naisille että miehillä on omat saunaosastot porealtaineen. Saunojen vieressä sijaitee hierojan salonki. Laivalla on myös hyvin varustettu myymälä, Sailor’s Shop, jonka tarjonnassa on mm. makeisia, matkamuistoja, tekstiilejä, alkoholijuomia, pientä purtavaa, kosmetiikkaa ja koruja. Lapsille ja nuorille löytyvät upeat tilat viihtymiseen ja Gymstick Gym -liikuntatilan isoista ikkunoista kelpaa katsella avaraa merinäköalaa. Kuntoilulaitteiden käyttö on saunatilojen tapaan maksutta kaikkien matkustajien saatavilla.

    Suihkut ja poreallas ROPAX c Finnlines Saunahuone ROPAX c Finnlines

     

    Majoitus

    Star-luokan laivoissa on 201 hyttiä, jotka sijaitsevat kansilla 7, 8 ja 9. Kaikissa hyteissä on WC/suihku,  TV. Ylempien hyttiluokkien varustukseen kuuluvat lisäksi minibaarin antimet sekä rasiallinen suklaakonvehteja.

    Hyttikuvat ovat viitteellisiä.

    Ikkunallinen Owner’s Suite
    Ikkunallinen LUX-hytti
    Ikkunallinen A-luokan parivuoteellinen hytti
    Ikkunallinen A-luokan hytti
    Sisähytti, B-luokka

    Hyvä tietää

    Risteilyohjelma

    Tarkempi ohjelma jaetaan matkan alussa. ROPAX-aluksien tapaan laivalla ei ole viihderavintoloita. Laivamatkojen aikana Kristina-matkanjohtaja järjestää ryhmällemme sekä viihde- että asiaohjelmaa.

    Laivan maksuvälineet

    Maksut suoritetaan ostosten yhteydessä. Maksuvälineinä käyvät käteisen lisäksi seuraavat luotto- tai pankkikortit: American Express, Eurocard, Maestro, MasterCard, V PAY, Visa, Visa Debit ja Visa Electron.

    Pukeutuminen Ropax-risteilyillä

    Rento ja mukava vaatetus säätilan huomioiden. Saksan retkipäiviä varten suosittelemme ottamaan mukaan hyvät kävelykengät.

    Internet ja matkapuhelut laivalla

    Laivalla toimii lisämaksullinen Wi-Fi verkko. Voit valita kolmesta eri Wi-Fi -paketista, jotka ovat aikasidonnaisia ja soveltuvat netissä surffaamiseen ja esim. sosiaalisen median käyttöön. Ostetun paketin aika alkaa käymään heti kun olet aktivoinut Wi-Fi-yhteyden. Aikaa ei voi katkaista/jaksottaa. Wi-Fi-yhteys on tarkoitettu pääasiassa internetin selaamiseen, sähköpostien lukemiseen ja lähettämiseen ja muuhun vastaavaan käyttöön ja se toimii hyteissä sekä kaikissa yleisissä tiloissa pois lukien ulkokannen 12. Palvelua ei ole tarkoitettu videoiden, elokuvien tai musiikin suoratoistoon/lataamiseen. Lisätiedot laivalla. Matkapuhelimet toimivat merimatkan aikana satelliitin välityksellä ja puhelut ovat maissa puhuttuja puheluita kalliimpia. Hinnat saat oman matkapuhelinliittymäsi palveluntarjoajalta.

    Myymälä

    Myymälästä (kansi 11) voit ostaa matkamuistoja, virvokkeita, kosmetiikkaa ja alkoholijuomia edulliseen merihintaan. Myymälän aukioloajat löytyvät päiväohjelmasta.

    Tupakointi laivalla

    Hytit, hyttikäytävät ja oleskelutilat ovat savuttomia. Tupakointi tai sähkötupakan poltto on sallittu ainoastaan siihen tarkoitetuissa, erikseen merkityissä paikoissa. Savukkeita on myynnissä Bar Navigaressa.

     

    Tekniset tiedot ja laivakartta

    Tyyppi: ro-ro/matkustaja
    Rakennusvuosi 2006, 2007. Yleisten tilojen uudistus 2016.
    Rakennuspaikka Ancona
    DWT 9653 t
    Pituus 218,8 m
    Leveys 30,5 m
    Syväys 7,0 m
    Nopeus 25 solmua
    Kaistametrejä 4216 m


    Matkustajia 554
    Hyttejä 201
    Jääluokka 1A Super
    Vakaajat: kyllä

    Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on suomalaista.

    Huomioitavaa

    • Tälle matkalle tarvitaan passi tai poliisin myöntämä kuvallinen henkilökortti. Ajokortti ja KELA-kortti eivät ole matkustusasiakirjoja. Lapsella on oltava oma passi tai henkilökortti. Tarkista ajoissa, että passisi/henkilökorttisi on ehjä ja riittävän kauan voimassa.
    • Retkillä on jonkin verran kävelyä. Maasto ja eri kävelytasot voivat olla vaihtelevia. Kierroksiin saattaa sisältyä myös jyrkkiä portaita. Matkan onnistumiseksi ja oman viihtyvyyden takaamiseksi edellytämme kaikilta matkustajilta riittävää liikuntakykyä.
    • Kristina Cruises risteily on erityisehtoinen matka. Mikäli joudut peruuttamaan matkasi, veloitamme peruutuskulut peruutusehtojemme mukaisesti.  Kehotamme hankkimaan peruutusturvan sisältävän matkustaja- ja matkatavaravakuutuksen jo matkan varausvaiheessa. Tarkista vakuutuksesi mahdolliset vastuurajoitukset, jotka saattavat lisätä matkustajan omaa vastuuta. On hyvä huomioida, että eri vakuutusyhtiöillä tämä vaihtelee erittäin merkittävästi. Matkustaja on aina ensisijaisesti vastuussa itse itsestään ja omaisuudestaan. Matkustajavakuutus korvaa vakuutusehtojen mukaan mm. odottamattomia ja äkillisiä sairastumisia ja tapaturmia. Jos matkustajalla ei ole vakuutusta tai kyse ei ole esim. äkillisestä sairastumisesta, vastaa matkustaja itse kuluistaan. Vakuutuksen lisäksi suosittelemme hankkimaan KELA:sta maksuttoman Eurooppalaisen sairaanhoitokortin, jolla pääsee EU- ja Eta-maissa hoitoon myös pitkäaikaissairauden niin vaatiessa. Matkavakuutuksissa näitä tilanteita on voitu rajata. Sairaalassa annetun hoidon hinta voi myös ylittää matkavakuutuksen hoitokaton.
    • Matkan vähimmäisosallistujamäärä on 20 hlö.

     

    Kristina Cruisesin erityis- ja peruutusehdot

    Yleiset matkapakettiehdot

     

    HYVÄ TIETÄÄ MATKUSTAJILLE

     

    Varausohje

    Voit tarkastella matkan kokonaishintaa ennen matkustajatietojen täyttämistä, kun valitset ensin matkustajamäärän ja siirryt suoraan majoituksen ja lisäpalveluiden valintaan.

    Maksutapoina käyvät:
    Kristina maksutavat

    Varaa matka tästä