Kevätaurinko paistaa lempeästi Keukenhofin puutarhan ylle. Kävelypolku kiertää lammen reunaa ja edessä avautuu kirjavien tulppaanien, hyasinttien ja narsissien loisto. Tuulimylly pyörii hiljaa taustalla. On hyvä pysähtyä, hengähtää ja antaa katseen viipyä maisemassa.
Alankomaista alkava jokiristeily kuljettaa sinut viikon ajan halki Saksan, Ranskan ja Sveitsin. Koe kukkivat puutarhat, vanhat katedraalit, Reinin romanttiset jokimaisemat ja Euroopan suurimmat vesiputoukset. Laivalla nautit täysihoidosta ja maisemien vaihtumisesta – jokaisessa satamassa voit tutustua kohteisiin omaan tahtiisi tai osallistua opastetuille retkille.
Oma laiva | Varattu vain Kristinan käyttöön
Matkanjohtajasi🧭 Tapio Reingoldt, Minna Särmö ja Riitta Ylipaavalniemi
Tarinat eivät synny sattumalta – kolme syytä lähteä tälle matkalle
Kukkaloistoa ja kulttuuriperintöä Matka alkaa Amsterdamin kupeesta, Keukenhofin kukkapuutarhasta. Reitin varrella pysähdyt mm. Nijmegenin keskiaikaisilla kujilla, Kölnin katedraalin juurella ja Koblenzin historiallisessa keskustassa. Näet myös Reinin putoukset ja vierailet lounaan yhteydessä historiallisessa Schloss Laufenissa.
Viehättävä jokilaiva ja helppoa etenemistä Yövyt mukavasti samassa hytissä koko matkan ajan. Päivisin ehdit kokea uusia kaupunkeja ja kylämiljöitä – iltaisin nautit rauhassa illallisen ja voit seurata joen elämää kannella. Retkille osallistuminen on vaivatonta ja jokaisessa kohteessa on myös aikaa omalle kävelylle tai kahvihetkelle.
Huoleton ja valmiiksi mietitty kokonaisuus Hintaan sisältyvät Keukenhofin retki, täysihoito laivalla sekä matkan päätteeksi vierailu Reinin putouksilla. Sinun ei tarvitse miettiä kuljetuksia tai aikatauluja – lennot, bussiyhteydet ja retket hoituvat sujuvasti, ja mukana on koko ajan Kristinan kokenut matkanjohtaja.
Lähtemällä tälle matkalle kasvatat Suomeen uutta metsää ja työllistät suomalaisia nuoria. Lue lisää vastuullisuusteosta.
Matkaohjelma
Hintaan sisältyvät ateriat on merkitty matkaohjelmaan (A=aamiainen, L= lounas, P=päivällinen, TH=täysihoito).
Huomioithan, että matkaohjelman satama-ajat ovat alustavia ja saattavat muuttua risteilyn aikana sulutuksista, veden korkeuden vaihteluista ja liikenteestä johtuen.
Lentoaikataulut sitoumuksetta
Menolento 8.4.2026
AY1301 Helsinki 8.10 – 09.45 Amsterdam
Paluulento 15.4.2026
AY1514 Zürich 19.05 – 22.45 Helsinki
Huom. Lentoaikataulut ovat paikallista aikaa.
Keskiviikko 8.4. Helsinki – Amsterdam (Alankomaat) (P)
Lento Amsterdamiin. Saavuttuamme Amsterdamin kentälle suuntaamme kohti kevään kukkaloistoa Keukenhofin puutarhaan, jossa on aikaa nauttia värikkäistä näkymistä ja virkistävästä tunnelmasta. Omatoiminen lounas. Iltapäivällä siirrytään bussilla Haarlemiin, jossa noustaan laivaan ja risteily alkaa. Illalla nautitaan tervetuliaisdrinkit ja yhteinen illallinen.
Hintaan sisältyvä retki: Keukenhofin kukkapuisto (n. 4 h) Vuosittain kaksi kuukautta avoinna olevassa kasvitieteellisessä puutarhassa on mahtava määrä kukkia, kauniisti tehtyjä vesialueita, pieniä puroja, tuulimyllyjä ja kahviloita. Muodot, värit ja tuhannet kukkaistutukset tarjoavat vaikuttavan elämyksen. Puistossa ei ole opastettua kierrosta, vaan jokainen voi kulkea alueella omien mieltymystensä mukaan.
Vinkki: Keukenhofin puutarhassa kannattaa suunnata myös hieman rauhallisemmille poluille lammen ja japanilaisen puutarhan ympäristössä – erityisesti aamupäivällä nämä alueet tarjoavat seesteistä tunnelmaa ja upeita kuvauspaikkoja ilman suurta väentungosta
Torstai 9.4. Nijmegen (Alankomaat) klo 6.00–14.30 (TH)
Reinin suuhaaran, Waal-joen varrella Saksan rajan tuntumassa sijaitseva Nijmegen on Alankomaiden vanhin kaupunki. Sen kompakti keskusta hurmaa keskiaikaisilla kujillaan, historiallisilla rakennuksillaan ja rennolla tunnelmallaan. Nijmegen on kuitenkin myös eläväinen yliopistokaupunki, jossa perinteet ja nuorekas syke kohtaavat luontevasti. Vilkas kahvila- ja ravintolakulttuuri, hyvät ostosmahdollisuudet sekä vehreät puistot tekevät siitä miellyttävän paikan viettää päivää. Nijmegen tunnetaan erityisesti heinäkuisesta nelipäiväisestä marssitapahtumasta, joka houkuttelee kymmeniä tuhansia kävelijöitä eri puolilta maailmaa.
Vinkki: Käy katselemassa näkymiä Waal-joen rannalla sijaitsevasta Valkhof-puistosta – alueella on myös roomalaisajan jäänteitä ja vehreät maisemat tarjoavat lepohetken kaupunkikierroksen lomassa.
Perjantai 10.4. Düsseldorf (Saksa) tulo klo 3.00 (TH)
Reinin halkoma Düsseldorf on tyylikäs ja moderni bisneskeskus, jota pidetään yhtenä Saksan vauraimmista ja elinvoimaisimmista kaupungeista. Ilmapiiri on nuorekas ja dynaaminen, ja kaupungin arkkitehtuuri rikkoo rohkeasti rajoja – erityisesti Media Harbourin alueella, jossa futuristiset rakennukset ja lasipinnat kimaltelevat joen varrella.
Vinkki: Poikkea Altstadtin paikallisessa panimossa maistamassa Düsseldorfin omaa tummaa Altbieriä – se tarjoillaan perinteisesti pienissä laseissa ja tunnelmallisessa ympäristössä.
Lisämaksullisen retkipaketin retki 1/3: Düssledorfin kaupunkierros (n. 2,5 h AP) Tutustumme Düsseldorfiin kiertoajelulla. Näemme tunnetun media- ja muotikaupungin tärkeimmät alueet bussikierroksella ja tutustumme vanhaan kaupunkiin lyhyellä kävelyllä. Retken päätteeksi on mahdollisuus jäädä kaupunkiin viettämään vapaa-aikaa ja palata laivaan kävellen.
Saavumme aamuyöllä Düsseldorfiin. Voit tutustua kaupunkiin omatoimisesti tai lähteä lisämaksullisen retkipaketin retkelle. Matkanjohtajilta saat vinkit käyntipaikoista.
Lauantai 11.4. Düsseldorf (Saksa) laiva lähtee klo 2.00, Köln (Saksa) klo 7.00–13.00, Koblenz (Saksa) tulo klo 22.30 (TH)
Reinin varrella sijaitseva Köln on Saksan neljänneksi suurin kaupunki tunnetaan maailmanlaajuisesti kölninvedestä, mutta myöskin sen vaikuttavasta goottilaisesta katedraalista, joka kohoaa 157 metrin korkeuteen. 1200-luvulla aloitettu ja lopulta 1800-luvulla valmistunut kirkko oli aikanaan maailman korkein rakennus – ja on edelleen yksi Euroopan merkittävimmistä kirkollisista monumenteista. Toisessa maailmansodassa pahoin vaurioituneen Kölnin vanhakaupunki on nykyään pieni mutta tunnelmallinen alue, jossa värikkäät talot reunustavat aukioita ja Reinin rantaa.
Vinkki: Kölnin oluttuvissa ja panimoravintoloissa voi maistella kölsch-olutta. Kölsch on myös nimi paikalliselle kielelle. Tästä on juontunut sanonta, että Kölsch on ainoa kieli jota voidaan juoda.
Lisämaksullisen retkipaketin retki 2/3: Kölnin kaupunkierros (n. 3 h AP) Kaupunkikierros alkaa bussimatkalla vastarannalle. Joentörmältä avautuu kaunis näkymä vanhaan kaupunkiin, jonka silhuetissa erottuu useita torneja. Niistä komeimmat ovat kuuluisan goottilaistyylisen katedraalin. Jatkamme modernimpaan osaan ohi Rooman ajan monumenttien, jonka jälkeen bussi vie laivalle. Vaihtoehtoisesti voit retken päätteeksi tutustua vielä katedraaliin, jolloin paluu laivalle on kävellen.
Aamupäivä vietetään Kölnissä. Voit tutustua kaupunkiin omatoimisesti tai lähteä lisämaksullisen retkipaketin retkelle. Iltapäivä ja ilta vietetään laivalla matkaten kohti Koblenzia.
Sunnuntai 12.4. Koblenz (Saksa) laiva lähtee klo 12.00, Romanttinen Reinin jokilaakso, Rüdesheim (Saksa) tulo klo 19.00 (TH)
Koblenz sijaitsee upealla paikalla Reinin ja Moselin yhtymäkohdassa. Historiallinen keskusta, vanhat linnat ja viinituvat heijastavat alueen pitkää kulttuuriperintöä. Iltapäivällä risteillään Romanttisen Reinin jokilaaksossa, joka on Unescon suojelemaa kulttuurimaisemaa. Matkalla nähdään satumaisia pikkukaupunkeja, raunioituneita linnoja ja viiniviljelmiä jyrkillä rinteillä – huipentumana tarunhohtoinen Loreley-kallio. Illalla saavutaan Rüdesheimiin, joka on viehättävä viinikaupunki Reinin mutkassa. Vanhankaupungin kujat, viinituvat ja Drosselgassen iloinen tunnelma kutsuvat nauttimaan paikallisista herkuista.
Vinkki: Illan hämärtyessä Drosselgassen viinituvat täyttyvät iloisesta puheensorinasta – istahda terassille, tilaa lasillinen kylmää Rieslingiä ja anna kaupungin tunnelman viedä mukanaan.
Aamupäivällä mahdollisuus tutustua Koblenziin omatoimisesti. Iltapäivällä laiva ohittaa Romanttisen Reinin jokilaakson idyllisen maisemaosuuden. Rüdesheimiin saavutaan illalla ja kaupunkiin voit tutustua omatoimisesti. Matkanjohtajilta saat vinkit käyntipaikoista.
Maanantai 13.4. Rüdesheim (Saksa) laiva lähtee klo 01.00, Speyer (Saksa) klo 12.30–19.00 (TH)
Speyer on pieni mutta historiallisesti merkittävä kaupunki Reinin rannalla, joka tunnetaan erityisesti vaikuttavasta romaanisesta tuomiokirkostaan – yhdestä Saksan suurimmista keskiaikaisista kirkkorakennuksista ja Unescon maailmanperintökohteesta. Keskusta huokuu rauhallista viehätystä ja katuja reunustavat pastellinväriset talot, kahvilat ja museot.
Lisämaksullinen retki (ei kuulu retkipakettiin): Heidelbergin rauniolinna ja vanhakaupunki (n. 4 h) Lähdemme lounaan jälkeen noin tunnin ajomatkan päässä sijaitsevaan Heidelbergiin. Saksan romanttisimpana kaupunkina tunnettu Heidelberg on inspiroinut kauneudellaan useita runoilijoita ja maalareita. Vierailemme raunioituneella linnalla, jonka historia on yhtä vanha kuin itse kaupungin. Linnalta aukeaa upea näkymä alas kaupunkiin, Neckarjoelle ja laaksoon. Kävelykierros Heidelbergin vanhassa keskustassa, jonka jälkeen vapaata aikaa. HUOM. Tällä retkellä kävellään paljon.
Laiva saapuu Speyeriin lounasaikaan. Iltapäivällä on mahdollisuus osallistua lisämaksulliselle retkelle Heidelbergiin tai tutustua Speyeriin omatoimisesti. Matkanjohtajilta saat vinkit tutustumisen arvoisista paikoista.
Tiistai 14.4. Strasbourg (Ranska) klo 8.00–15.00
Strasbourg on kansainvälinen ja elegantti kaupunki, jossa historia ja nykyaika kietoutuvat saumattomasti toisiinsa. Tätä Reinin sivujoen Illin varrella, ja Ranskan ja Saksan rajalla sijaitsevaa kaupunkia ovat hallinneet vuorotellen molemmat valtiot – ja tämä kulttuurien vuoropuhelu näkyy kaikkialla arkkitehtuurista ruokakulttuuriin.
Vinkki: Petite Francen pikkukujilta löytyy perinteisiä elsassilaisia leivonnaisia – maista vaikkapa tuoretta kougelhopfia tai ostoskadun leipomosta napattua tarte sucrée -piirasta.
Lisämaksullisen retkipaketin retki 3/3: Strasbourgin kaupunkikierros (n. 3,5 h) Alsacen alueen pääkaupunki on kuulunut vuoroin Ranskalle sekä Saksalle ja molempien maiden hallitsijat ovat vaikuttaneet kaupunkiin ja sen historiaan. Tästä johtuen kaupungilla on monet ”kasvot”, joihin tutustutaan kiertoajelulla ja kävelykierroksella. Bussikierroksen aikana näemme mm Euroopan Parlamentin rakennukset. Bussikierrokselta on mahdollisuus palata suoraan laivalle. Kävelykierroksella vanhassa kaupungissa kuljetaan viehättäviä puuristikkorakenteisten talojen reunustamia katuja. Kävelykierroksen jälkeen on vähän vapaa-aikaa.
Keskiviikko 15.4. Basel (Sveitsi) tulo klo 9.00 – Zurich paluulento Helsinkiin (A,L)
Laivastanousu tapahtuu Baselin satamassa, josta matka jatkuu bussilla kohti Schaffhausenia ja kuuluisia Reinin putouksia. Euroopan suurimmat vesiputoukset tarjoavat vaikuttavan luontoelämyksen. Lounas nautitaan historiallisessa Schloss Laufenissa putousten läheisyydessä ja sen jälkeen jää hetki aikaa omatoimiseen käyskentelyyn. Iltapäivällä on bussikuljetus Zürichin lentoasemalle, mistä paluulento Helsinkiin lähtee illansuussa.
Vinkki: Reinin putouksilla pääset aivan luonnonvoimien äärelle – kulje polkua alas vesirajalle ja tunne pärskeet kasvoillasi!
Laivastanousun jälkeen kuljetus Schaffhausenin kaupungin lähellä sijaitseville Reinin putouksille. Lounas ja vapaata aikaa. Kuljetus kentälle ja lento Helsinkiin.
Pidätämme oikeuden muutoksiin.
Hintatiedot
ETU! | Kristinan yhteismatkalle ystäväporukalla Kun teette yhdenaikaiset varaukset samalle matkalle vähintään 5 hengen seurueelle, saatte 100 € / hlö alennuksen. Etu ei koske Ropax-matkoja. Ystäväporukan etuvaraukset sähköpostitse tai puhelimitse.
ETU! | Hotelli ja paikoitus alennuksella Aikainen lennon lähtö Helsingistä ja pitkä ajomatka edessä? Ei hätää. Tarjoamme hotellimajoituksen ennen matkaa Airport Hotel Skylinessa ja parkkipaikan autollesi matkan ajaksi etuhintaan: 2 hengen huoneessa 30 € / hlö, 1 hengen huoneessa 50 € / hlö. Tämä etu koskee lähtöjä, joiden lento Helsingistä lähtee aamulla ennen klo 9.00. Varaukset viimeistään 4 vko ennen lähtöä. Paikkoja rajoitetusti.
Huom. Kahta tai useampaa etua ei voi käyttää samalle matkalle.
Hinnat €/hlö
Hytti
2 hlö
1 hlö
3. kansi parvekehytti
3 110
3 310
2. kansi tilavampi hytti
3 110
2. kansi ulkohytti
2 810
3 010
1. kansi ulkohytti
2 370
2 570
1. kansi ulkohytti (2-3 hlöä)
2 370
Lisämaksulliset retket
Kolmen retken retkipaketti (sis. alla mainitut retket)
149 €
Pe
10.4.
Dusseldorfin kaupunkikierros (n. 2,5h)
La
11.4.
Kölnin kaupunkikierros (n. 3 h)
Ti
14.4.
Strasbourgin kaupunkikierros (n. 3,5 h)
Erikseen lisämaksusta
Ma
13.4.
Heidelbergin rauniolinna ja vanhakaupunki (n. 4 h)
79 €
Hintaan sisältyy
Lennot ja kuljetukset:
Reittilento economy-luokassa Helsinki – Amsterdam, Zürich – Helsinki
Lentokenttä-/satamakuljetukset
Muut matkaohjelmassa mainitut kuljetukset
Ruokailut maissa:
Lähtöpäivän lounas Laufenin linnassa
Risteily:
7 yön risteily Swiss Crown -laivalla, majoitus valitussa hyttiluokassa
Juomapaketti, joka sisältää ruokajuomien lisäksi (hanaolut, talon viini, mehut, virvoitusjuomat) myös baarin juomat. Baarin valikoimassa on erilaisia viinejä, väkeviä alkoholijuomia ja aperitiiveja, cocktaileja (myös alkoholittomia) sekä erikoiskahveja.
Laivan juhlaillallinen
Ohjelma laivalla
Palvelurahat laivalla
Retket ja kuljetukset:
Keukenhofin kukkapuisto
Reinin putoukset
Muut maksut:
Matkustaja- ja satamamaksut
Lentoverot
Muut viranomaismaksut
Kristinan matkanjohtajan palvelut:
Mukana koko matkan ajan Helsingistä lähtien
Vastaa käytännön matkajärjestelyistä
Tulkkaa Kristina-retket suomeksi
Matkanjohtaja on Kristinan edustaja matkalla
Hintaan ei sisälly
Lisämaksulliset retket
Henkilökohtainen matkavakuutus
Muut ruoat, juomat ja henkilökohtaiset kulut matkan aikana
Pidätämme oikeuden muutoksiin.
MS Swiss Crown on sveitsiläisen Scylla-varustamon neljän tähden jokiristeilyalus, joka tarjoaa laadukkaan ja kodikkaan ympäristön Euroopan jokiretkille. Vuonna 2000 valmistunut ja vuonna 2019 täysin uudistettu alus on suunniteltu tarjoamaan rauhallista luksusta aikuisille matkustajille. Laiva kuljettaa mukavasti noin 140 matkustajaa ja aluksen tunnelma on yhdistelmä skandinaavista selkeyttä ja klassista sisustusta. Laivalla nautitaan hyvästä ruoasta, ensiluokkaisesta palvelusta ja huolella valituista mukavuuksista.
Palvelut
Laivan vastaanotto sekä matkamuistomyymälä sijaitsevat sisääntuloaulassa kannella 3. (Diamond Deck). Samalla kannella aluksen keulassa sijaitsee baari sekä lounge, jonne kokoonnutaan iltaisin keskustelemaan päivän tapahtumista ja nauttimaan virkistäviä juomia. 2. kannella (Ruby Deck) sijaitsee laivan ravintola sekä pieni kirjasto ja myymälä. Laivalla on myös Wellnes-alue höyry- ja infrapunasaunoineen, joka sijaitsee alimmalla 1. kannella (Emerald Deck). Aurinkokannelta löytyy poreallas, aurinkotuoleja ja terassialue, jolla on mukava sään salliessa katsella matkan etenemistä ja jokivarsien maisemia.
Majoitus
M/S Swiss Crownin kaikissa hyteissä (12 – 14m2) on ikkuna ja parivuode, joka voidaan jakaa kahdeksi erilliseksi vuoteeksi sekä radio, TV, tallelokero, hiustenkuivain, suihku ja WC. Kaikki hytit ovat ilmastoituja. Laivan ylimmän kannen hyteissä on parveke. Keskimmäisen kannen hyteissä on suuremmat panoraamaikkunat, jotka voidaan avata osittain. Alimman kannen hyteissä on kaksi pienempää ikkunaa hytin seinän yläreunassa, joita ei voi avata.
Yhden ja kahden hengen hytti 3. kansi
Kahden hengen tilavampi hytti 2. kansi
Yhden ja kahden hengen hytti 2. kansi
Yhden ja kahden hengen hytti 1. kansi
Kahden-kolmen hengen hytti 1. kansi
Hyvä tietää
Ateriat & juomat
Risteilyn aikana matkaan sisältyy täysihoito sekä ruokajuomat laivalla. Ateriat tarjotaan laivan 2. kannella sijaitsevassa ravintolassa. Laivahenkilökunnan pääpalvelukieli on englanti. HUOM! Erikoisruokavalion saanti laivalla on epävarmaa. Mikäli joudut noudattamaan erikoisruokavaliota, ilmoita siitä mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.
Aurinkokansi
Laajalla aurinkokannella voit halutessasi seurata maisemia terassilta, nauttia porealtaan poreista tai loikoilla aurinkotuoleissa.
Ensiapu
Apua tarvitessasi ota yhteys laivan purseriin.
Info
Kristinan matkanjohtajat huolehtivat tiedottamisesta risteilyn aikana.
Hissi
Laivan hyttikansien välillä hissi pl. aurinkokansi.
Hytti
Kaikissa hyteissä on ikkuna, suihku ja wc, ilmastointi, radio, TV, tallelokero ja hiustenkuivaaja.
Lounge
Laivan 3. kannella keulassa sijaitsee lounge, jonka yhteydessä on panoraamabaari. Asiakkaita viihdyttää pianisti soittaen kansainvälistä viihde- ja tanssimusiikkia.
Myymälä
Laivan myymälästä voit ostaa matkamuistoja. Maissa ostoksia tehdessäsi otathan huomioon tullimääräykset, joista tarvittaessa saat lisätietoa Tullista tai heidän nettisivuiltaan www.tulli.fi.
Palveluraha
Palvelurahaa toivotaan maksettavan kansainvälisen tavan mukaisesti n. 6-8 eur/asiakas/päivä. Risteilyn lopussa hyttiin jaetaan kirjekuori, jota voit käyttää halutessasi huomioida laivan henkilökuntaa. Kuoret palautetaan risteilyn lopussa laivan vastaanottoon. Palveluraha jaetaan laivalla koko miehistön kesken.
Pukeutuminen
Matkan aikana voit pukeutua rennosti. Retkiä varten suositellaan ottamaan mukaan hyvät kävelykengät. Varaudu myös vaihteleviin sääolosuhteisiin, viileämpiin iltoihin sekä ilmastoituihin sisätiloihin. Illalliselle voi pukeutua juhlavammin.
Risteilyaikataulu
Vedenkorkeus joessa, sulutukset, tuuli ja sää vaikuttavat laivan liikennöintiin ja tästä johtuen muutokset risteilyn aikataulussa ovat mahdollisia. Tarkistathan aikataulun tiedotteista laivan ilmoitustaululta.
Risteilytili
Risteilyn aikana kaikki laivalla tekemäsi ostokset kirjataan hyttitilille, joka maksetaan risteilyn päättyessä. Maksuvälineinä käyvät käteinen, debitkortti sekä Visa ja Euro-/Mastercard. Risteilyn alussa kortti rekisteröidään purserin toimistossa. Koska laiva käyttää internetpohjaista veloitusjärjestelmää, niin tarkistathan, että korttisi sallii internetostot. Laivalla ei voi nostaa käteistä rahaa.
Roskaaminen
Ethän heitä mitään yli laidan.
Hyvinvointialue
Rentoutumista varten laivalta löytyy höyry- ja infrapunasauna jotka ovat matkustajien käytössä erillisvarauksesta. Ota yhteys infoon.
Sähkö
220 V
Tupakointi laivalla
Tupakointi on sallittua kannella vain siihen osoitetuissa paikoissa.
Turvallisuus
Hytissä olevasta laivan pohjapiirustuksesta löydät tiedon lähimmästä varauloskäynnistä, joka on merkitty vihreällä. Yleisen hälytysäänen kuullessasi poistu hytistä välittömästi ja toimi miehistöltä saatavien ohjeiden mukaan. Risteilyn aikana tullaan mahdollisesti alittamaan matalia siltoja. Tilaa sillan ja laivan väliin saattaa jäädä hyvin vähän. Kiinnitä huomiota laivalla annettaviin kuulutuksiin, noudata annettuja ohjeita ja poistu aurinkokannelta ennen matalien siltojen alitusta.
Wifi
Laivalla on maksutta käytössä wifi-yhteys.
Pidätämme oikeuden muutoksiin.
Tekniset tiedot ja laivakartta
Rakennettu: 2000, uudistettu vuonna 2019
Pituus: 110 metriä
Leveys: 11,4 metriä
Syväys: 1,69 metriä
Ilmastointi: Kyllä
Hissi: Kyllä
Matkustajamäärä: 141
Miehistöä: 36
Aluksen lippuvaltio: Sveitsi
Matkustajahyttejä: 68 ulkohyttiä
Yhteismatkalle myydään ennakkoon retkiä. Valittavana on lisämaksusta retkipaketti tai muutamia yksittäin ostettavia retkiä. Retket tehdään yhdessä matkanjohtajan ja paikallisoppaan kanssa ja tulkataan suomeksi.
Usein retkillä kävellään paljon tutustumiskohteissa, joten osallistujilta edellytetään normaalia liikuntakykyä. Retkille kannattaa varata mukaan hyvät jalkineet! Retkien toteutuminen edellyttää vähimmäisosallistujamäärää (20 hlöä). Retkille voidaan ottaa vain rajoitettu määrä osallistujia. Muutokset retkiohjelmissa ovat mahdollisia. Retkivaraukset ovat sitovia.
Kohteissa, joissa ei ole retkiä, voit tutustua omatoimisesti kohteeseen. Kristinan matkanjohtajalta saat vinkit tutustumisen arvoisista paikoista.
Hyvä tietää
Varmistathan passin/henkilökortin voimassaolon ja kunnon. Mikäli tarvitset uuden passin/henkilökortin, hankithan sen ajoissa.
Retkillä ja lentokentillä on paljon kävelyä, maasto ja eri kävelytasot voivat olla vaihtelevia. Kierroksiin saattaa sisältyä myös jyrkkiä portaita. Laivan satamapaikasta johtuen, kävelyä keskustaan saattaa olla yli kilometri. Matka ei sovellu liikuntarajoitteisille.
Vedenkorkeus joessa, mahdolliset sulutukset, tuuli ja sää vaikuttavat laivan liikennöintiin ja tästä johtuen muutokset risteilyn aikataulussa ja reitissä ovat mahdollisia.
Erityisruokavalion huomioiminen laivalla on epävarmaa. Mikäli joudut noudattamaan erityisruokavaliota, ilmoitathan siitä mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.
Kristina-yhteismatka erityisehtoinen matka. Mikäli joudut peruuttamaan matkasi, veloitamme peruutuskulut todellisten kustannusten mukaisesti, jotka mahdollisesti ylittävät maksamasi ennakkomaksun. Matkavarauksiin sovelletaan Kristina Cruises Oy:n erityis- ja peruutusehtoja. Kehotamme hankkimaan peruutusturvan sisältävän matkustaja- ja matkatavaravakuutuksen jo matkan varausvaiheessa. Tarkista vakuutuksesi mahdolliset vastuurajoitukset, jotka saattavat lisätä matkustajan omaa vastuuta. On hyvä huomioida, että eri vakuutusyhtiöillä tämä vaihtelee erittäin merkittävästi. Matkustaja on aina ensisijaisesti vastuussa itse itsestään ja omaisuudestaan. Matkustajavakuutus korvaa vakuutusehtojen mukaan mm. odottamattomia ja äkillisiä sairastumisia ja tapaturmia. Jos matkustajalla ei ole vakuutusta tai kyse ei ole esim. äkillisestä sairastumisesta, vastaa matkustaja itse kuluistaan. Vakuutuksen lisäksi suosittelemme hankkimaan KELA:sta maksuttoman Eurooppalaisen sairaanhoitokortin, jolla pääsee EU- ja Eta-maissa hoitoon myös pitkäaikaissairauden niin vaatiessa. Matkavakuutuksissa näitä tilanteita on voitu rajata. Sairaalassa annetun hoidon hinta voi myös ylittää matkavakuutuksen hoitokaton.
Voit tarkastella matkan kokonaishintaa ennen matkustajatietojen täyttämistä, kun valitset ensin matkustajamäärän ja siirryt suoraan majoituksen ja lisäpalveluiden valintaan.
Ikkunallinen hytti, jossa kaksi pienempää ikkunaa hytin seinän yläreunassa, TV, minibaari, tallelokero, hiustenkuivain, suihku ja WC sekä ilmastointi. Hytin koko n. 13,5 m2. Hyttikuvat ovat viitteellisiä.
Alkaen 2220.00 €
Swiss Crown 1 hengen hytti 1. kansi
Ikkunallinen hytti, jossa kaksi pienempää ikkunaa hytin seinän yläreunassa, TV, minibaari, tallelokero, hiustenkuivain, suihku ja WC sekä ilmastointi. Hytin koko n. 10,5 m2. Hyttikuvat ovat viitteellisiä.
Alkaen 2570.00 €
Swiss Crown 2 hengen hytti 2. kansi
Ikkunallinen hytti, jossa TV, minibaari, tallelokero, hiustenkuivain, suihku ja WC sekä ilmastointi. Hytin koko n. 13 m2. Hyttikuvat ovat viitteellisiä.
Alkaen 2810.00 €
Swiss Crown 1 hengen hytti 2. kansi
Ikkunallinen hytti, jossa TV, minibaari, tallelokero, hiustenkuivain, suihku ja WC sekä ilmastointi. Hytin koko n. 13 m2. Hyttikuvat ovat viitteellisiä.
Alkaen 3010.00 €
Swiss Crown 2 hengen parvekehytti 3. kansi
Ikkunallinen hytti, jossa parveke, TV, minibaari, tallelokero, hiustenkuivain, suihku ja WC sekä ilmastointi. Hytin koko n. 12 m2. Hyttikuvat ovat viitteellisiä.
Alkaen 3110.00 €
Swiss Crown 1 hengen parvekehytti 3. kansi
Ikkunallinen hytti, jossa parveke, TV, minibaari, tallelokero, hiustenkuivain, suihku ja WC sekä ilmastointi. Hytin koko n. 12 m2. Hyttikuvat ovat viitteellisiä.
Alkaen 3310.00 €
Lisäpalvelut
Ennen matkaa 1 yö 2hh/hlö Airport Hotel Skylinessa + parkkietu
30,00 €
Ennen matkaa 1 yö 1hh/hlö Airport Hotel Skylinessa + parkkietu
50,00 €
Retkipaketti, 3 retkeä 8.4.2026 RIV132
10.4.2026 Düsseldorfin kaupunkikierros (n. 2,5 h)
11.4.2026 Kölnin kaupunkikierros (n. 3 h)
14.4.2026 Strasbourgin kaupunkikierros (n. 3,5 h)
149,00 €
13.4.2026 Heidelbergin rauniolinna ja vanhakaupunki (n. 4 h)