ROPAX-jouluristeily Saksaan 22.12.2024

Helsinki Travemünde Stade/Buxtehude/Horneburg Jork Travemünde Helsinki
22.12.2024
4 yötä

Matkaohjelma

Hintaan sisältyvät ateriat on merkitty matkaohjelmaan (A=aamiainen, B=brunssi, L=lounas, P=päivällinen).

Sunnuntai 22.12. Helsinki, laiva lähtee klo 15.00 (P)

Lähtö Helsingistä (Vuosaari) klo 15.00. Illallinen ruokajuomineen ja matkajohtajien järjestämää ohjelmaa. Elävästä musiikista huolta pitää Hyvä Swengi -orkesteri.

Maanantai 23.12. Päivä merellä – Travemünde, laiva saapuu klo 21.00 (B,P)

Aamu alkaa runsaalla brunssilla laivan ruokasalissa. Päivän aikana viihdeohjelmaa. Illallinen laivan tapaan (sisältäen ruokajuomat). Saapuminen Travemündeen klo 21.45, yöpyminen laivalla (ei maihinmenoa). Iltaohjelmana aatonaaton tanssit.

Tiistai 24.12. Travemünde – Stade/Buxtehud/Horneburg – Jork –Travemünde (A,L,P)

Aloitamme päivän rauhallisella aamiaisella laivalla. Aamiaisen jälkeen maihinnousu ja bussikuljetus Stadeen. Retkivaihtoehtona kierros Staden oluthistoriaan, vierailu St. Marien kirkossa tai tutustuminen NORDIK tislaamoon. Huom. Retki on varattava etukäteen.

Stade on yksi Saksan vanhimpia kaupunkeja, ensimmäinen maininta löytyy vuodelta 934. Stadella viehättävä vanha kaupunki, jonka talot ovat peräisin 1600-luvulta, jotkut jopa vanhempia. Keskusta on sataman ja joen ympäröimä. Stade on ollut merkittävä kaupunki oluen valmistuksessa ja myös oluen viejänä. Historiallisen sataman alueella on nyt pieniä putiikkeja, kahviloita ja ravintoloita. Mahdollisuus tutustua myös St Marie Neukloster-kirkkoon , josta löytyy mm. vuodelta 1270 peräisin oleva ehtoollismalja. Vaihtoehtona myös tutustuminen NORDIK-tislaamoon Horneburgissa. NORDIK on tarkka perinteistä ja käyttävätkin monia vuosisatoja vanhoja mm. munkkien, tutkijoiden ja lääkäreiden kehittämiä tuotantotapoja. Fährhaus Kirschenland sijaitsee Jorkissa. Nautimme siellä juhalllisen Joululounaan jazz-orkesterin säestäessä. Tämän jälkeen palaamme Travemundeen ja laivalle. Jatkamme jouluaattoa jouluisella ohjelmalla, saunat ovat kuumana ennen illallista. Aattoiltana nautimme jouluillallisen ruokajuomineen.

Vaihtoehto 1: Opastettu kiertokävely oluen historiaan ja maistiaiset

Vaihtoehto 2: St. Marie Neukloster-kirkko ja urkukonsertti

Vaihtoehto 3: NORDIK tislaamo Horneburg, tutustuminen ja maistiaiset

Keskiviikko 25.12. Päivä merellä (B,P)

Aamu alkaa Joulun hartaushetkellä, jonka jälkeen maittava brunssi. Päivän mittaan jouluista ohjelmaa Hyvän Swengin ja matkanjohtajien toimesta. Voit käydä ostoksilla laivan shopissa ja osallistua matkanjohtajan Kristina-infoon. Joulupäivän illallinen ruokajuomineen kuuluu myös ohjelmaan ja illan päätteeksi vielä Hyvä Swengi tahdittaa ravintolassa.

Torstai 26.12. Helsinki, saapuminen klo 10.00 (A)

Aamiainen laivalla, saapuminen Helsinkiin Vuosaaren satamaan klo 10.00.

 

 

 

Hintatiedot

Hinnat € / hlö

Hytti2 hlö  1 hlö
B-luokka sisähytti (erilliset vuoteet)775895
A-luokka ulkohytti (erilliset vuoteet)8451 005
A-luokka ulkohytti (parivuode)9051 065
LUX-luokka ulkohytti (parivuode)9751 195
Junior Suite1 135
Owner’s Suite1 225

Hintaan sisältyy

  • Kuljetukset:
    • Bussikuljetukset Saksassa
    • Muut matkaohjelmassa mainitut kuljetukset
  • Ruokailut maissa:
    • Joulun buffet -lounas (sis. juomat ja Jazz-konsertti) Fährhaus Kirchenland
  • Laivamatka:
    • Laivamatkat Helsinki – Travemünde, Travemünde – Helsinki Star-luokan aluksella valitussa hyttiluokassa
    • Ohjelma ja viihde laivalla: Hyvä Swengi -orkesteri
    • Ruokailut laivalla (brunssi, päivällinen)
    • Laivan kuntosalin ja saunan käyttö
    • Kristinan matkanjohtajien järjestämää ohjelmaa
  • Retket, sisäänpääsyt
    • Opastettu kierokävely oluen historiaan TAI
    • St. Marie Neukloster – kirkko TAI
    • NORDIK tislaamo Horneburg
  • Muut maksut:
    • Matkustaja- ja satamamaksut
    • Muut viranomaismaksut
  • Kristinan matkanjohtajan palvelut:
    • Mukana koko matkan ajan Helsingistä lähtien
    • Vastaa käytännön matkajärjestelyistä
    • Tulkkaa Kristina-retket suomeksi
      Matkanjohtaja on Kristinan edustaja matkalla

Hintaan ei sisälly

  • Henkilökohtainen matkavakuutus
  • Muut ruoat, juomat ja henkilökohtaiset kulut matkan aikana
  • Autoparkki laivalla 48 €.

 

Pidätämme oikeuden muutoksiin.

ROPAX-laivat Finnlines

ROPAX-laivat Finnlines

Modernit, vuonna 2006 ja 2007 valmistuneet ja sykysllä 2016 yleisiltä tiloiltaan uudistetut Star-luokan alukset liikennöivät Helsingin ja Travemünden välillä. Aluksia kutsutaan ROPAX-laivoiksi, joka on kansainvälinen termi matkustaja-rahtilaivoille, joissa matkustajille on miellyttävät tilat niin majoittumiseen, ruokailuun kuin ajanviettoon ja alemmilla kansilla kuljetetaan rahtia pääsääntöisesti perävaunuissa ja rekkoina. Mukaan laivaan otetaan myös henkilö- ja linja-autoja. Matkustajamäärä Suomen ja Saksan välisissä Finnlinesin Star-luokan ROPAX laivoissa on max. 550. Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on pääosin suomalaista.

Katso video:

https://www.youtube.com/watch?v=yAyoxLTj354  

Palvelut

Kaikki Star-luokan alusten palvelut sijaitsevat kätevästi kannella 11. Laivan maukkaat ateriat nautitaan buffet-pöydästä aluksen avarassa ja valoisassa Mare Balticum keularavintolassa. Makumaailma rakentuu niin saksalaisen kuin suomalaisen keittiön suosikkeihin. Valikoima on runsas, josta löytyy vaihtoehtoja moneen makuun.

Bar Navigaressa nautitaan illasta maittavien juomien ja Kristina®-ohjelmien parissa. Myös Star Café & Vista Lounge ovat matkustajien käytössä aluksen peräosassa, josta avautuu käynti myös peräkannelle, Terrazzolle. Sekä naisille että miehillä on omat saunaosastot porealtaineen. Saunojen vieressä sijaitee hierojan salonki. Laivalla on myös hyvin varustettu myymälä, Sailor’s Shop, jonka tarjonnassa on mm. makeisia, matkamuistoja, tekstiilejä, alkoholijuomia, pientä purtavaa, kosmetiikkaa ja koruja. Lapsille ja nuorille löytyvät upeat tilat viihtymiseen ja Gymstick Gym -liikuntatilan isoista ikkunoista kelpaa katsella avaraa merinäköalaa. Kuntoilulaitteiden käyttö on saunatilojen tapaan maksutta kaikkien matkustajien saatavilla.

Suihkut ja poreallas ROPAX c FinnlinesSaunahuone ROPAX c Finnlines

 

Majoitus

Star-luokan laivoissa on 201 hyttiä, jotka sijaitsevat kansilla 7, 8 ja 9. Kaikissa hyteissä on WC/suihku,  TV. Ylempien hyttiluokkien varustukseen kuuluvat lisäksi minibaarin antimet sekä rasiallinen suklaakonvehteja.

Hyttikuvat ovat viitteellisiä.

Ikkunallinen Owner’s Suite
Ikkunallinen LUX-hytti
Ikkunallinen A-luokan parivuoteellinen hytti
Ikkunallinen A-luokan hytti
Sisähytti, B-luokka

Hyvä tietää

Risteilyohjelma

Tarkempi ohjelma jaetaan matkan alussa. ROPAX-aluksien tapaan laivalla ei ole viihderavintoloita. Laivamatkojen aikana Kristina-matkanjohtaja järjestää ryhmällemme sekä viihde- että asiaohjelmaa.

Laivan maksuvälineet

Maksut suoritetaan ostosten yhteydessä. Maksuvälineinä käyvät käteisen lisäksi seuraavat luotto- tai pankkikortit: American Express, Eurocard, Maestro, MasterCard, V PAY, Visa, Visa Debit ja Visa Electron.

Pukeutuminen Ropax-risteilyillä

Rento ja mukava vaatetus säätilan huomioiden. Saksan retkipäiviä varten suosittelemme ottamaan mukaan hyvät kävelykengät.

Internet ja matkapuhelut laivalla

Laivalla toimii lisämaksullinen Wi-Fi verkko. Voit valita kolmesta eri Wi-Fi -paketista, jotka ovat aikasidonnaisia ja soveltuvat netissä surffaamiseen ja esim. sosiaalisen median käyttöön. Ostetun paketin aika alkaa käymään heti kun olet aktivoinut Wi-Fi-yhteyden. Aikaa ei voi katkaista/jaksottaa. Wi-Fi-yhteys on tarkoitettu pääasiassa internetin selaamiseen, sähköpostien lukemiseen ja lähettämiseen ja muuhun vastaavaan käyttöön ja se toimii hyteissä sekä kaikissa yleisissä tiloissa pois lukien ulkokannen 12. Palvelua ei ole tarkoitettu videoiden, elokuvien tai musiikin suoratoistoon/lataamiseen. Lisätiedot laivalla. Matkapuhelimet toimivat merimatkan aikana satelliitin välityksellä ja puhelut ovat maissa puhuttuja puheluita kalliimpia. Hinnat saat oman matkapuhelinliittymäsi palveluntarjoajalta.

Myymälä

Myymälästä (kansi 11) voit ostaa matkamuistoja, virvokkeita, kosmetiikkaa ja alkoholijuomia edulliseen merihintaan. Myymälän aukioloajat löytyvät päiväohjelmasta.

Tupakointi laivalla

Hytit, hyttikäytävät ja oleskelutilat ovat savuttomia. Tupakointi tai sähkötupakan poltto on sallittu ainoastaan siihen tarkoitetuissa, erikseen merkityissä paikoissa. Savukkeita on myynnissä Bar Navigaressa.

 

Tekniset tiedot ja laivakartta

Tyyppi: ro-ro/matkustaja
Rakennusvuosi 2006, 2007. Yleisten tilojen uudistus 2016.
Rakennuspaikka Ancona
DWT 9653 t
Pituus 218,8 m
Leveys 30,5 m
Syväys 7,0 m
Nopeus 25 solmua
Kaistametrejä 4216 m


Matkustajia 554
Hyttejä 201
Jääluokka 1A Super
Vakaajat: kyllä

Laivat liikennöivät Suomen lipun alla ja niiden henkilökunta on suomalaista.

Huomioitavaa

  • Tälle matkalle tarvitaan passi tai poliisin myöntämä kuvallinen henkilökortti. Ajokortti ja KELA-kortti eivät ole matkustusasiakirjoja. Lapsella on oltava oma passi tai henkilökortti. Tarkista ajoissa, että passisi/henkilökorttisi on ehjä ja riittävän kauan voimassa.
  • Retkillä on jonkin verran kävelyä. Maasto ja eri kävelytasot voivat olla vaihtelevia. Kierroksiin saattaa sisältyä myös jyrkkiä portaita. Matkan onnistumiseksi ja oman viihtyvyyden takaamiseksi edellytämme kaikilta matkustajilta riittävää liikuntakykyä.
  • Kristinan yhteismatka  erityisehtoinen matka. Mikäli joudut peruuttamaan matkasi, veloitamme peruutuskulut peruutusehtojemme mukaisesti.  Kehotamme hankkimaan peruutusturvan sisältävän matkustaja- ja matkatavaravakuutuksen jo matkan varausvaiheessa. Tarkista vakuutuksesi mahdolliset vastuurajoitukset, jotka saattavat lisätä matkustajan omaa vastuuta. On hyvä huomioida, että eri vakuutusyhtiöillä tämä vaihtelee erittäin merkittävästi. Matkustaja on aina ensisijaisesti vastuussa itse itsestään ja omaisuudestaan. Matkustajavakuutus korvaa vakuutusehtojen mukaan mm. odottamattomia ja äkillisiä sairastumisia ja tapaturmia. Jos matkustajalla ei ole vakuutusta tai kyse ei ole esim. äkillisestä sairastumisesta, vastaa matkustaja itse kuluistaan. Vakuutuksen lisäksi suosittelemme hankkimaan KELA:sta maksuttoman Eurooppalaisen sairaanhoitokortin, jolla pääsee EU- ja Eta-maissa hoitoon myös pitkäaikaissairauden niin vaatiessa. Matkavakuutuksissa näitä tilanteita on voitu rajata. Sairaalassa annetun hoidon hinta voi myös ylittää matkavakuutuksen hoitokaton.
  • Matkan vähimmäisosallistujamäärä on 60 hlö.

 

Kristinan erityis- ja peruutusehdot

Yleiset matkapakettiehdot

 

HYVÄ TIETÄÄ MATKUSTAJILLE